'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Wydzielona kotłownia  (Przeczytany 7213 razy)

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Wydzielona kotłownia
« dnia: Lipca 24, 2018, 03:00:38 pm »

Ponieważ u mnie kotłownia jest znacznie oddalona od głównej "centrali" gdzie będzie PLC ale i również ze względu na etapowanie, sterowanie kotłownią będzie oddzielne, a tylko skomunikowane ethernetem.
Kotłownia to bufor ciepła 2m3 spinający kocioł na drewno, solar i grzałkę.

Sterownik kotłowni miałby obsługiwać:
- dwie pompy cyrkulacyjne (grzejniki i podłogówki)
- dwie pompy obiegowe (kotła na drewno i solarów)
- pompa cyrkulacji cwu
- grzałka 8kW
- nawadnianie ogrodu
- zawory trójdrogowe 2 szt (opcja)

Dane wejściowe:
- trzy czujniki temp bufora
- temp zasil i powrotu z kotła
- temp kolektora i wyjścia z wężownicy solarnej
- temp zewnętrzna
- stan elektrozaworów na rozdzielaczach (temp w pomieszczeniach i ster zaworami to już plc)
- temperatury powrotu z obiegów grzewczych

I teraz zastanawiam się jak to ugryźć. Planowałem Na Logo!8 bo programować nie potrafię i wydawało się prostsze ale teraz widzę takie z tym problemy:
- 7-9 pomiarów temp oznacza zakup 5szt modułów analogowych do LOGO (koszta) lub wykonanie jakiegoś "mostka" który by jakoś przesyłał informację o temperaturach do sterownika (np analogicznie do rozwiązania Admina z raspberry)
- jak skomunikować Logo z Wago, żeby wago wysłało sygnał "pompy stop/start" w zależności od temp pomieszczeń i stanu elektrozaworów na rozdzielaczach

Jeżeli zrobić pomiary temp na dallasach i rpi jako "mostek" to może już lepiej od razu powiesić całą kotłownię na rpi i nie mnożyć urządzeń? Zdaje się że rpi też może obsługiwać wejścia/wyjścia i możnaby jakoś przekaźniki podpinać... tylko z kolei boję się że to się zawiesi ...

Jak to ugryźć?
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielona kotłownia
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 24, 2018, 08:14:28 pm »

Na początek, to odpuść sobie Raspberry. Możesz tego użyć do wizualizacji ale w żadnym razie do utrzymania pracy systemu. To niestety pada w dziwnych momentach (najczęściej karta SD). Szkoda Twoich nerwów.

Do temperatury użyj tego:
https://cel-mar.pl/1-wire_rs485_modbus_m401wp.htm

ale proponowałbym od razu dokupić to:
https://cel-mar.pl/passive_1-wire_splitter_dnb400.htm

i będziesz miał gwiaździstą topologie 1-wire do pomiaru temperatur dla całego domu z kotłownią włącznie. Wszystko w standardzie "przemysłowym" i bezawaryjnie.

Mimo wszystko proponowałbym scentralizować sterowanie, a do kotłowni (niezależnie od odległości) położyć odpowiednio dużo skrętek (i jeszcze zapas) i nie dawać tam żadnego osobnego sterownika. Przekaźniki możesz dać bezpośrednio w kotłowni, tam powiesisz sobie mała rozdzielnicę na ścianie.
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielona kotłownia
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 24, 2018, 09:34:05 pm »

Czyli w kotłowni spiąć dallasy do DNB-400 i stąd jedną skrętką do ADA-401WP w rozdzielni głównej?
A z rozdzielni głównej trzy skrętki żeby wysłać 12szt sygnałów sterujących do przekaźników w kotłowni? Czyli powiedzmy sześć skrętek żeby był zapas powinno obsłużyć komunikację w obie strony... powinienem się zmieścić, korytka siatkowe w garażu to był genialny pomysł ;)
Pytanie czy sygnał sterujący na 30m się "nie zgubi" ale chyba nie...

Ile czujników można podpiąć do DNB?
Do ADA też można bezpośrednio czujniki podpinać czy w rozdzielni głównej też DNB?
Jaka jest mniej-więcej cena tych urządzeń?
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielona kotłownia
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 24, 2018, 10:35:00 pm »

Urządzenia tanie nie są ale działają jak należy.
Za ADA-401WP płaciłem 630 zł brutto, a za ADA DNB-400 (wersja: 1x IN + 9x OUT) 198 zł brutto.

Oba urządzenia stawiasz w głównej rozdzielnicy ADA 401 + DNB 400, stąd ciągniesz jedną z dziewięciu gałęzi 1-wire do kotłowni, pozostałe 8 wedle uznania. Nie potrzebujesz stawiać DNB-400 w kotłowni. Na jednej gałęzi wieszasz sobie dużo dallasów i masz pomiar na każdej możliwej rurze w kotłowni.

30m kabla nie będzie stanowiło problemu. Co do ilości czujników, to musisz się wczytać w dokumentację, nie pamiętam jakie były ograniczenia.

Jeśli kupisz tylko ADA401, to będziesz miał tylko jedną magistralę. Jeśli dołożysz DNB 400, to będziesz miał ich 9 niezależnych i możesz mieć topologię gwiazdy w 1-wire, co normalnie nie jest zalecane.

Jeśli z obliczeń wyszło ci 6 skrętek, to połóż 8 i jest szansa, że wystarczy :)
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielona kotłownia
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 25, 2018, 08:38:29 am »


Oba urządzenia stawiasz w głównej rozdzielnicy ADA 401 + DNB 400, stąd ciągniesz jedną z dziewięciu gałęzi 1-wire do kotłowni, pozostałe 8 wedle uznania.

czy ta jedna magistrala to trzy przewody a czujniki spinam w gwiazdę w kotłowni czy też od każdego czujnika bezpośrednio do DNB trzeba ciągnąć?
Czy do ADA da się podłączyć czujniki bezpośrednio, np do tymczasowych testów?
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielona kotłownia
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 25, 2018, 10:05:51 am »

czy ta jedna magistrala to trzy przewody a czujniki spinam w gwiazdę w kotłowni czy też od każdego czujnika bezpośrednio do DNB trzeba ciągnąć?
Czy do ADA da się podłączyć czujniki bezpośrednio, np do tymczasowych testów?

Proponuję ściągnąć dokumentację i sprawdzić jak to urządzenie w ogóle działa a później w miarę niejasności zadawać pytania.

Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielona kotłownia
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 25, 2018, 01:25:32 pm »

Tyle że instrukcja słabo odpowiada na moje niejasności, albo ja jestem zwyczajnie zbyt głupi by zrozumieć:

"Rozdzielanie magistrali 1-WIRE na 8+LINK/9 gałęzi, których suma długości nie powinna przekraczać 260m dla 64 czujników,"

Czyli że max 64 szt czujników i max 260m łącznie długość kabli? Jeśli tak, to jeżeli podłączę 10 czujników i od każdego poprowadzę kabel 30m bezpośrednio do rozdzielni to przekroczę warunek 260m a jeśli 10 czujników po 4m połączę w gwiazdę w kotłowni i stamtąd jednym kablem 30m do rozdzielni to nie przekroczę?

Nie znalazłem też informacji czy ADA da się skonfigurować z poziomu PLC czy trzeba dokupić konwerter na USB i najpierw skonfigurować laptopem?

Ja wiem że dla kogoś w temacie to durne pytania ale ja jestem budowlańcem i elektronika/automatyka/programowanie to kompletnie czarna magia a trzeba zdecydować jak rzucić kable.
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielona kotłownia
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 25, 2018, 04:56:24 pm »

Mam!
Rysunek z cel-mar w tym wątku: http://plc-home.pl/forum/1wire-a-uzycie-w-domu-max-odleglosc-protokolu-i-interfejsu-1wire-t107.15.html

wiele mi wyjaśnił.
więc w kotłowni wszystkie czujniki magistralowo i z ostatniego jedną magistralą do ADA, na pewno nie przekroczę 50m nawet więc teoretycznie bez DNB powinno dać radę. Gorzej w domu, tam gwiazda i łącznie raczej przekroczę 200m więc docelowo tak czy inaczej DNB potrzebne.

Ok, to kable mam jasność. Czy ADA programuje sie tylko przez PC (konwerter usb wymagany) czy przez PLC to pójdzie czy też może zadziała P&P?
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielona kotłownia
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 26, 2018, 09:48:44 am »

Czyli że max 64 szt czujników i max 260m łącznie długość kabli? Jeśli tak, to jeżeli podłączę 10 czujników i od każdego poprowadzę kabel 30m bezpośrednio do rozdzielni to przekroczę warunek 260m

Ja wiem że dla kogoś w temacie to durne pytania ale ja jestem budowlańcem i elektronika/automatyka/programowanie to kompletnie czarna magia a trzeba zdecydować jak rzucić kable.
To już jest konkretne pytanie.
Mamy dwa limity:
- 64szt czujników
- maksymalną sumę długości wszystkich podłączonych linii do DNB 400 - 260m.
a jeśli 10 czujników po 4m połączę w gwiazdę w kotłowni i stamtąd jednym kablem 30m do rozdzielni to nie przekroczę?
Teoretycznie powinno być ok. Natomiast taki dodatkowy punkt gwiazdowy może też negatywnie wpływać na działanie całości. Ciężko wyrokować na odległość.Jeśli nie to trzeba będzie przenieść ADA401WP i DNB 400 do kotłowni i zainstalować w małej rozdzielni natynkowej.
Nie znalazłem też informacji czy ADA da się skonfigurować z poziomu PLC czy trzeba dokupić konwerter na USB i najpierw skonfigurować laptopem?
Musisz kupić konwerter RS485 na USB (np ada-i9141 - 119zł netto) i konfigurujesz z poziomu PC specjalnym do tego oprogramowaniem. Oprogramowanie jest darmowe.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielona kotłownia
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 28, 2018, 03:31:46 pm »

Konwerter do komputera można kupić najtańszy z allegro, też będzie działał. Do uruchomienia w zupełności wystarczy.
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielona kotłownia
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 02, 2018, 09:45:41 am »

Czy dla oszczędności miejsca w przepustach mogę przekaźniki w kotłowni wysterować przewodem domofonowym 12x0.5? Rozumiem że jeden przewód wystarczy na masę a pozostałe sterujące czyli jak wrzucę dwa takie kabelki to będę miał potencjalnie 22 przekaźniki możliwe do obsłużenia co ze znacznym zapasem przekracza zapotrzebowanie a zajmie trzy razy mniej miejsca niż 5-6 skrętek...
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielona kotłownia
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 02, 2018, 08:57:50 pm »

Dla wysterowania przekaźników nie ma to znaczenia, może być dowolny przewód.

Jeżeli chcesz na tym puścić jakąś magistralę (np. RS485), to zgodnie z wymaganiami może być potrzebna skrętka.
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielona kotłownia
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 02, 2018, 09:39:58 pm »

Puściłbym dwie skrętki, jedna na 1-wire i jedna na zapas i do tego dwa kable 12x0.5 od plc do przekaźników. Myslę że to by zaspokoiło wszelkie potrzeby komunikacji i sterowania kotłownią?
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielona kotłownia
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 03, 2018, 09:09:08 am »

Brzmi rozsądnie, możesz jeszcze pomyśleć o skrętce na ethernet. Wiele sprzętów, nawet tych z kotłowni ma obecnie interfejs sieciowy.
Jeśli planujesz zrobić podlewanie ogrodu, to przemyśl gdzie chcesz mieć przekaźniki. Może też warto wrzucić to do kotłowni?
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielona kotłownia
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 03, 2018, 10:40:43 am »

Gniazdo sieciowe będę miał obok w garażu, bo tam muszę mieć net. W kotłowni nie przewiduję raczej, bufor, piec holzgas lub jakiś dolniak na drewno, solary sterowane z plc. nawadnianie będzie ale tylko kilka punktów, buduję się na bagnie i nawet w tegoroczną suszę trawnika nie podlewałem :).
Więc pięć pomp, dwie grzałki, pięć zaworów podlewania, może dwa zawory trójdrogowe, to raczej wszystko czym muszę sterować z kotłowni, za to dużo czujników temperatury do odczytu.
No i trasy kablowe mam w większości otwarte a tam gdzie pod podłogą zostanie pilot, więc w razie co jeszcze parę kabelków można później dołożyć. Najciaśniejszy przepust to fi40 reszta to odkryte koryta siatkowe :)
Zapisane

mguc

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Wydzielona kotłownia
« Odpowiedź #15 dnia: Września 10, 2018, 10:37:19 pm »

Jak to ugryźć?
Jeżeli jeszcze nie jest za późno..
Do sterowania kotłownią użyłem sterownika Frisko MR-210. Trochę drewnianie się go programuje, ale już drugi sezon mi śmiga.
Ma regulatory PID, krzywe pogodowe. W przykładach są gotowe fragmenty kodu np. do obsługi zaworów 3D z napędem motorowym (u mnie trzyma temperaturę podłogówki i obiegów c.o. bardzo precyzyjnie).

U mnie w kotłowni jest piec zasypowy z buforem, zbiornik c.w.u, co1 (podłogówka) co2 (grzejniki).

W razie pytań pisz .. lub kontaktuj się z producentem.
Zapisane