'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Rozdzielnia - help  (Przeczytany 3548 razy)

lorakb

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Rozdzielnia - help
« dnia: Sierpnia 16, 2018, 11:04:01 pm »

Potrzebuje Waszej pomocy,

Elektryk ma mi przygotować ofertę na wykonanie rozdzielni ale najpierw muszę mu powiedzieć co chcę. PLC i przekaźników mi nie zrobi ale podłączy całą resztę bym mógł potem w środek włożyć streownik.

Szafa ma być na jakieś ponad 500 modułów. Od góry elektryk sugeruje by weszły kable elektryczne (z gniazd, oswietlenia etc) powpinane w ZUG'i.

Tylko jak ogarnąć najlepiej skrętki ???
Prośba o sugestie jak to optymalnie zorganizować w szafie?
w jakiej kolejności rozmieścić w szafie by miało to rece i nogi?

jednym słowem wszystkie sugestie, spostrzeżenia mile widziane

temat robi mi sie pilny wiec z góry dziekuje za szybką reakcje :)
Zapisane

mendium

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Odp: Rozdzielnia - help
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 20, 2018, 08:56:11 am »

Pooglądaj sobie zdjęcia jak inni na forum robili. Są dwie wersje:
-jedna duża szafa i sprowadzone do niej wszystkie przewody(prądowe i sterownicze)
-dwie szafy prądowa i sterownicza.

Ja swoją szafę zrobiłem wnękową wykutą na 14cm w suporku o wymiarach 800 szeroka na 1950 wysoka. do tego mam płytę blaszaną montażową o podobnych wymiarach. Drugi raz zrobiłbym natynkową obudował karton gipsem i zamówiłbym drzwi rewizyjne pod wymiar.
Zugi tak jak piszesz są dobrym pomysłem.
Połączenie skrętki na łączówkach typu krone lub zamienniki ewentualnie patchpanel krosowniczy.
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Rozdzielnia - help
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 20, 2018, 10:49:18 am »

Jako tańszą alternatywę dla łączówek typu crone proponuję zwykły rackowy patchpanel, który przy niewielkich wymiarach umożliwia podłączenie do 50 skrętek, natomiast po przeciwnej stronie posiada wygodne wciskane złącza. Dzięki nim można do szafy wprowadzić jedynie wybrane przewody ze skrętki.

Wadą takiego rozwiązania jest konieczność wygospodarowania odpowiedniej ilości miejsca w pobliżu szafy, umożliwiającego zamontowanie go w taki sposób, aby swobodny dostęp był możliwy z obu stron. Dodatkowo trzeba każdą skrętkę zaopatrzyć w zaciśniętą końcówkę RJ45. W zamian otrzymujemy estetycznie i czytelnie wykonane podłączenie przewodów UTP ze swobodną możliwością modyfikacji i rozbudowy.

Zapisane

Voytek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Rozdzielnia - help
« Odpowiedź #3 dnia: Września 14, 2018, 11:36:36 pm »

Witam,
A ja dałem sobie spokój z patchpanelami. Zrobiłem, ale niezawodność słaba, albo to coś nie styka (wtyczki), a poza tym zajmuje dużo miejsca i trzeba się nakombinować, żeby to jakoś ładnie w rozdzielnicy zamocować. Obecnie jeden panel wywaliłem i podpiąłem na żywca be złączek, a drugi się jeszcze ostał. Docelowo Krone (już lezy w pudle). Z Krone mam tylko dobre doświadczenia, więc pewnie się sprawdzi.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Rozdzielnia - help
« Odpowiedź #4 dnia: Września 16, 2018, 10:50:22 am »

Jak czytam o patchpanelach i zarabianiu wtyczek, łuskaniu kabelków itd. to widzę to jako robotę dla lubiących cierpienie.

Idealnym rozwiązaniem są łączówki LSA (Krone lub chińskie odpowiedniki, nie ma to większego znaczenia). Zajmują mało miejsca, a gęstość upakowania kabelków jest wyjątkowo duża. Łatwo się to łączy, rozłącza modyfikuje, a wszystko to bez zarabiania wtyczek. Cenowo wyjdzie pewnie podobnie do patchpanela, jednak komfort pracy dużo większy.
Zapisane