'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: komunikacja z Wago  (Przeczytany 8482 razy)

lorakb

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
komunikacja z Wago
« dnia: Lutego 05, 2012, 08:57:36 pm »

Witam :)

Czytam z uwaga Twoją stronę jak tez wpisy na elektrodzie. Przyznam że od dłuższego czasu świtało mi zrobienie czegoś takiego po głowie ale poza chęciami żadna koncepcja się nie zrodziła do momentu zapoznania się z możliwościami dającymi wykorzystanie PLC.

od razu zaznaczę że mam tyle pytań że nie wiedziałem w jakim dziale ten wątek założyć wiec jeśli Pan uzna ze nie pasuje tu pokornie proszę o przepięcie :)

Nie mam kompletnie obrazu jak wygląda komunikacja z Wago. Na stronie jest zamieszczonych wiele przykładów ale jak sie nie zna podstaw ciężko zrozumieć szczegóły :)
Istnieje jakiś sposób by sczytać stany poszczególnych wejść/wyjść i zapisać np do exela ? chodzi mi po głowie zrobienie dla celów sterowania czegoś ala dashboard wyglądającego jak np jeden z tego filmu http://www.youtube.com/watch?v=n5hmLiQZyRA  Samo jego wykonanie jest banalne bo stanowi jedynie nakładkę na arkusz excela gotowych "komponentów" we flash'u które można zapisać jako własnie flash i umieścić na stronie www lub power point czy interaktywny PDF i któ5re dalej mogą funkcjonowac autonomicznie z zachowaniem całej logiki arkusza. potrzebny by jedynie był jakiś interfejs do komunikacji z Wago. Atrakcyjność wizualna nie ustępuje zadnym interfejsom gotowych systemów inteligentnych budynków $ 

Nie jestem informatykiem, zawodowo zajmuje się finansami choć wykorzystuje programowanie w PL/SQL, VBA trochę pisałem w Pascalu czy C# wiec strony programistycznej się nie boje choć z oprogramowaniem www styczności nie miałem.
Tak wiec czy znany jest ci może jakiś sposób by np komunikować się jakimś językiem np Visual Basic z Wago ?.
Tak jak np można się w VB poprzez ADO DB komunikować z bazą danych. Może jakieś biblioteki pozwalające na komunikacje z innych języków programowania etc
Nadzieje wiąże z Modbus choć na razie to tylko intuicja bo zielonego pojęcia nie mam co to za zwierz :) Masz może jakieś doświadczenia z Modbus ?

Przepraszam za chaos mojego postu ale w wyniku lektury tej strony mam tysiące koncepcji i mętlik w głowie :)
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: komunikacja z Wago
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 07, 2012, 08:22:57 pm »

Witam,

Zaproponuję pewien porządek:
1. Komunikacja on-line, bieżące stany wyjść i wejść
Komunikacja taka potrzebna jest do sterowania domem/instalacją.  Pierwsze narzędzie to CoDeSys - robisz wizualizację i tyle.  Drugie narzędzie to skrypty ssi, czy też zapytania ajaxowe - budujesz stronę html i koniec.  Trzecie narzędzie to aplikacje SCADA (nie znam, próbowałem, poddałem się).  Czwarta możliwość to biblioteka Modbus pod java, np http://sourceforge.net/projects/jamod/.  Nie próbowałem bo nie znam javy.  Można też kupić dedykowany panel operatorski.

Osobiście prawie do wszystkiego używam stron html, bo działają na każdym urządzeniu - szybko i sprawnie.  Można też podłączyć wiele widgetów/gadgetów i robić wizualizacje podobne do tych, które są w filmie.

To jednak wszystko dotyczy stanu obecnego.  NIe przeceniałbym możliwości robienia analiz.  Ot - jest temperatura, zapalone światła i tyle.

Jeśli chodzi o analizę danych - trzeba zaprogramować plc by okresowo przesyłał informacje do bazy SQL.  Mam już opracowany i działający skrypt, muszę go tylko opakować i opublikować.  Z bazy SQL to już co dusza pragnie: może być VB, Excel, wszystko.  Trzeba tylko wiedzieć, co w tej bazie ma się znaleźć... nie mozna przecież bez końca doktoryzować się nad temperaturą w pomieszczeniach.
Zapisane

lorakb

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: komunikacja z Wago
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 07, 2012, 08:59:20 pm »

dzięki za info :)

wczoraj i dzisiaj zrobiłem sobie małe testy tej aplikacji do wizualizacji danych która jest w filmie i :(
wszystko fajnie wygląda ale ona nie obsługuje dodatkowego oprogramowania arkusza a jedynie podstawowe funkcje arkusza jak suma etc.
Zainstalowałem jakiś symulator modbus slave i znalazłem activex dzięki którym można się komunikować i sczytywać stany rejestrów po modbus tcp. Wygląda to tak że funkcja w Excelu której jako parametr podaje się adres konkretnego rejestru a w odpowiedzi zwraca jego stan. Tylko co z tego jak te "flashowe" aplikacje nie potrafią z nich korzystać.

Zgadzam się w 100% z nie przecenianiem roli analiz :) chodziło mi bardziej o atrakcyjność strony wizualnej która w mojej ocenie nie ustępuje kompletnie w niczym interfejsom dedykowanych systemów producentów światowych do zarządzania "inteligentnym domem". Dając jako przykład możliwość łączenia sie z bazami sql'owymi chodziło mi o przykład interfejsu (jak coś po głowie chodzi i co ciężko to opisać to zawsze lepiej się posłużyć obrazkiem czy przykładem) :)

Nie mam dostępu do PLC wiec nie mogę eksperymentować na żywym organizmie :( Mogę sobie jedynie próbować wyobrazić jak wygląda świat PLC na podstawie analogi do znanej mi rzeczywistości a przy takim podejściu lekcja nr 1 to nauczyć się definiować i nazywać problemy i zadawać zrozumiałe dla innych pytania. Przyznam że stan mojej wiedzy nie pozwala mi lekcji n 1 uznać za zaliczoną :) wiec jeszcze raz proszę o wyrozumiałość dla chaosu moich wypowiedzi, ale każdy kiedyś zaczyna od zera :)

Ciekaw jestem oprogramowania jakie Wago daje razem z PLC. Ściągnąłem parę manuali do CoDeSys. Podejrzewam że w ramach tego mogą być jakieś gotowe biblioteki umożliwiające komunikacje miedzy PC-PLC. oznaczało by to że moje rozważania można by zakwalifikować do kategorii "wyważanie otwartych drzwi" :) Ale tak to jest jak się próbuje "uczyć jeździć samochodem z książek"

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedz i prześledzę opisane ścieżki :)
Chciałbym tylko jeszcze spytać jakie oprogramowanie otrzymałeś przy zakupie PLC ?
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: komunikacja z Wago
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 10, 2012, 08:56:33 am »

Witaj,

W zestawie startowym, który kupiłem był CoDeSys v. 2.3; informacje są na stronie producenta oprogramowania: http://www.3s-software.com/index.shtml?en_V23_en,
Dostałem też płytę z bibliotekami WAGO, ale wszystkie są do ściągnięcia z ich strony www.

Jeśli nie chcesz 'uczyć sie jeździć z książek', proponuję kontakt z WAGO i wybranie się na jakieś darmowe szkolenie. 

Pozdrawiam,
Zapisane

michal8989

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: komunikacja z Wago
« Odpowiedź #4 dnia: Października 06, 2016, 02:39:22 pm »

Czy do zaprogramowania sterownika potrzebny jest tylko CoDeSys czy jescze jakies dodatkowe oprogramowanie? Moge kupic wago 750-880 z oprogramowaniem CoDeSys 2.3 czy to mi wystarczy do pelnego zaprogramowania sterownika?
Zapisane