'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Inteligentny dom - inspiracje, schematy, pomysły, niekonwencjonalne rozwiązania  (Przeczytany 2006 razy)

amilo_pa

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil

Hej wszystkim,
Jestem tutaj nowy więc kłaniam się nisko :)

Zamierzam zbudować inteligentny dom na sterowniku WAGO.
Chciałbym was zapytać o wasze rozwiązania/przykładowe schematy/nietypowe pomysły/rozwiązania, które mogą mnie i innych użytkowników zainspirować do dodania jakiejś fajnej funkcjonalności. A może opiszecie jakie błędy popełniliście/ z czym borykaliście się podczas waszych prac tak, aby nowicjusz ich nie popełnił ;)

Poniżej zamieszczam moje przemyślenia i plany dotyczące przyszłego projektu:

 1. Czasowe wyłączenie światła na strychu i w piwnicy uzależnione od czujki ruchu
 2. Zliczanie załączeń przekaźników i wyświetlanie ich na stronie www
 3. Czujniki wykrywania cieczy w pomieszczeniach w których może wylać się woda (kotłownia/pralnia)
 4. Pomiar zużycia wody i prądu
 5. Sygnalizacja przepychania wody w przyciskach do włączania pompy c.w.u (ciepłej wody użytkowej) umieszczona we wyłącznikach przy kranach
 6. Gniazdka dookoła domu przy podbitce załączane z przekaźników - wykorzystywane do lampek świątecznych
 7. Podciągnąć podwójną skrętkę do bramy wjazdowej - sterowanie bramą i furtką, informacja zwrotna o otworzeniu bramy/furtki podczas załączonego alarmu
 8. Podciągnąć skrętkę do bramy garażowej oraz na ścianę naprzeciwko bramy garażowej - detekcja i sygnalizacja poprawnie zaparkowanego samochodu
 9. Podciągnąć skrętkę do drzwi wejściowych - detekcja zamkniętego zamka
10. Podciągnąć skrętkę do szamba i zbiornika na deszczówkę - pomiar poziomu cieczy
11. Przygotowanie kable i skrętki do oświetlenia w ogrodzie + kilka gniazdek w samym ogrodzie
12. Przygotowanie kabla (światło + gniazdka - oba sterowane przez przekaźnik) i skrętki pod altankę
13. Wypuścić przewody na dach do fotowoltaiki
14. Detekcja zamkniętych okien i drzwi wejściowych/garażowych- kontaktrony
15. Czujnik natężenia oświetlenia i na jego podstawie sterowanie roletami
16. Gniazdko do kaloryfera w łazience powinno być załączona przez mocny przekaźnik, obok gniazda włącznik + skrętka z sygnalizacją załączenia gniazdka
17. W łazience mierzyć wilgotność i na jej podstawie załączać grzejnik na ręczniki
18. Dodać czujnik temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza na wlocie rekuperatora - pomiar nagrzania powietrza przez GWC, pomiar zabrudzenia filtra rekuperatora
19. Zamontować czujnik ciśnienia twardości wody w stacji uzdatniania
20. Zamontować czujnik CO/CO2 przed rekuperatorem na kanał wylotowym
21. Po otworzeniu okna rekuperacja powinna zwalniać, np. po wyjściu z domu na ogród
22. Dodanie skrętni do odczytywania położenia bramy garażowej:
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom - inspiracje, schematy, pomysły, niekonwencjonalne rozwiązania
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 08, 2021, 08:41:30 am »

Ad 1. Trzeba pamiętać, że większość czujników ruchu jest zasilana z 12V, a nie z 24 jak sterownik, więc po dodatkowej parze przewodów trzeba puścić osobne napięcie. Jeśli masz przewidzianą skrętkę, to nie będzie problemu z ilością żył.
Ad 5. Planujesz manualnie sterować pompą CWU z przycisku? Normalnie to sterownik od pieca nią steruje, podobnie jak pompą cyrkulacyjną i CO. Ponadto jeśli chcesz zliczać ilość zużytej ciepłej wody to myślę, że najprościej będzie zamontować  przy zasobniku dodatkowy licznik z wyjściem impulsowym, lub zwykły z odpowiednią przystawką
Ad 7. Sprawdź w specyfikacji urządzenia typu elektrozamek/wideodomofon jakie dokładnie przewody są konieczne do prawidłowego podłączenia. Niekiedy zwykła skrętka nie wystarczy i trzeba też pociągnąć kilka grubszych żył.

Do długiej listy "ficzerów" dodałbym
- okablowanie do elektromechanicznych siłowników do otwierania/zamykania zaworów wody
- okablowanie do kamer monitoringu, żeby potem nie robić pajęczyn po elewacji. Najlepiej tutaj sprawdzą się kamery ONVIF z PoE albo z adapterem rozgałęziającym bo do podłączenia kamery wystarczy wówczas pojedyncza skrętka, którą biegnie zarówno zasilanie jak i sygnał
- okablowanie do systemu audio (kino domowe, głośniki sufitowe, głośniki zewnętrzne itp)
- instalacja alarmowa - pisałeś o czujnikach ruchu, ale nie wiem czy pod kątem alarmu. Warto przewidzieć od razu, czy chcesz mieć zabudowany dodatkowy manipulator, osobną centralkę (u siebie jej nie instalowałem, tylko korzystam z Wago)
- instalacja RTV - jeśli chcesz korzystać z anteny to trzeba puścić przewód koncentryczny do każdego miejsca w którym ma stać telewizor. Powinny się zbiegać w jednym miejscu razem z przewodem od anteny, w celu utworzenia węzła
- sieć LAN - skrętki do pomieszczeń w strukturze gwiazdy, koniecznie obsługujące standard Gigabit Ethernet

Do pięciu powyższych systemów warto wygospodarować osobną szafę/wnękę w niedalekiej odległości od rozdzielnicy, żeby się nie cisnąć z resztą instalacji elektrycznej.

Twój plan kształtuje się bardzo ambitnie i ciekaw jestem realizacji.
Zapisane

amilo_pa

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom - inspiracje, schematy, pomysły, niekonwencjonalne rozwiązania
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 09, 2021, 10:22:27 pm »

Super, dzięki za uwagi i podpowiedzi :)
Może ktoś jeszcze ma jakiś pomysł i rady ? :)
Zapisane

mguc

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom - inspiracje, schematy, pomysły, niekonwencjonalne rozwiązania
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 10, 2021, 01:45:22 am »

Może ktoś jeszcze ma jakiś pomysł i rady ? :)

No cóż.. nie wiem dlaczego jakoś większość pcha wszystko do jednej wielkiej szafy z tysiącami kabli. Ja mam w sumie 4 małe "rozdzielnie" (największa to 5x18m) umieszczone w ścianach. I daje radę.
Trzeba sobie tylko system nieco rozproszyć..

To taka moja uwaga. No i trzymam kciuki, bo wiem jak to wszystko jest pracochłonne (od roku mam "już jutro" skonfigurować dane do apki na telefon)
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom - inspiracje, schematy, pomysły, niekonwencjonalne rozwiązania
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 10, 2021, 10:28:25 pm »

Zgadzam się z mguc. Zrób osobne (najlepiej 3 rozdzielnice na):
1. energetykę (zugi, przekaźniki, sterownik, osprzęt elektryczny)
2. złączki LSA (rozszycie wszystkich skrętek, nie łącz tego bezpośrednio do sterownika)
3. LAN i inne cuda

Pomiędzy rozdzielnicami kortyka/peszle ale na tyle grube, żebyś się nigdy nie męczył z przekładaniem kabli.
Jak nie jest za późno  to połóż sobie choć jeden peszel (minimum 40-50mm srednicy) od rodzielnicy na zewnątrz budynku na przyszłe pomysły

No i jeszcze takie tam:
- 2-3 skrętki pod meblami w kuchni (zawsze się do czegoś przyda)
- skrętka przy pralce
- skrętka przy napędzie bramy garażowej
- instalacja pod głośniki w suficie (2x1,5mm2 będzie ok)
- czujnik 4-20mA do mierzenia poziomu wody deszczowej. Sprawdza się genialnie, kosztował coś około 100zł na aliexpress. Precyzyjny co do litra. Szukaj pod hasłem "water level sensor 4-20ma". Wygląda to jak torpeda na kablu. Działa nieprzerwanie 3 rok, a wcześniej przerobiłem wszelkie tematy pływaków, które blokowały się od zanieczyszczeń w zbiorniku deszczówki.
- skrętka do skrzynki gazowej na ulicy (przy montażu gazomierza ustal z gazownią, że ma być taki co może działać z impulsometrem)
- skrętki do skrzynki zaworowej do podlewania ogrodu (2-3 sztuki)
- jeżeli planujesz projektor to instalacja pod zasilanie + LAN dla projektora i zasilanie do elektrycznego ekranu
- dużo (4-6) gniazdek LAN za telewizorem/szafką RTV, żebyś nie musiał tam dawać switcha.
- kable na ścianie do montażu access pointów (gorąco polecam Ubiquiti), wcześniej czy później stwierdzisz, że tego potrzebujesz. Idealnie w każdym pomieszczeniu access point, dla super pokrycia. Dom to nie mieszkanie i jednym budżetowym ruterkiem tego nie obskoczysz.
- w sufitach podwieszanych pochowaj skrętki na później (czujniki ruchu, alarmowe, czy co tam sobie wymyślisz)
- przy fotowoltaice skonsultuj ile kabli potrzebujesz. Dla około 6kW wystarczy zostawić 2 kable, przy większej instalacji mogą być już potrzebne 4 (dwa osobne łańcuchy paneli).

A z innych rzeczy przemyśl też temat klimatyzacji, czy nie warto wrzucić w ścianę zaślepionych rurek na przyszłość.

Z doświadczenia podpowiem, że przy takiej instalacji praca się nie kończy i zawsze można coś dodać i usprawnić. Dlatego warto przygotować sobie wszystko dla wygody przyszłych modyfikacji (za rok, dwa czy później).

Generalnie ładuj skrętkę bez opamiętania. W całej instalacji to jest koszt pomijalny, a niesamowicie ułatwia późniejszy rozwój systemu.
Powodzenia.
Zapisane

amilo_pa

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom - inspiracje, schematy, pomysły, niekonwencjonalne rozwiązania
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 12, 2021, 10:49:27 pm »

Hej,
Dzięki wszystkim za podpowiedzi :)
Generalnie jestem na etapie projektu domu więc mam jeszcze chwilę czasu na przemyślenia i pomysły :)

Pozdrawiam
Piotr
Zapisane

epawel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Inteligentny dom - inspiracje, schematy, pomysły, niekonwencjonalne rozwiązania
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 27, 2021, 08:31:59 pm »

Witam.
U siebie zrobiłem prosty temat z pompą obiegową ciepłej wody użytkowej, tzw cyrkulacyjna. Mam alarm satel oraz sterownik wago. Pompa załącza się w momencie gdy w domu się ktoś kręci(sygnał z czujek satel) , u siebie mam nastawę 3 min pracy i 35 min przerwy. Jeżeli po przerwie znowu jest sygnał z czujki pompa załącza się ponownie. Godziny pracy ustaliłem na 6-23. Program można dostosować do własnych potrzeb. To samo planuję zrobić z rekuperacją, wychodzę z domu nie ma ruchu przez określony czas to z automatu włączy się tryb pusty dom.
Odnośnie spowalniania reku przy otwartych oknach, to zamów okna z fabrycznie zamontowanymi kontraktonami. Mam takie u siebie, jeszcze nie wykorzystane. Pzdr.
Zapisane