'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Podłączenie przekaźników do sterowania roletami  (Przeczytany 4520 razy)

kempa007

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Podłączenie przekaźników do sterowania roletami
« dnia: Kwietnia 10, 2019, 10:32:29 pm »

Witam,

Mam już kupione przekaźniki 788-304. Nie chcę wszczynać dyskusji czy są one dobre czy nie do rolet, ale chciałbym podpytać się jak macie rozwiązane zabezpieczenie przed przypadkowym podaniem napięcia na dwa obwody rolety (góra/dół). Nie chciałbym tego robić zwykłą negacją w kodzie i tak się zastanawiam czy skoro te przekaźniki są NO/NC to czy przy odpowiednim połączeniu dwóch nie da się zrobić tak, że zawsze tylko jeden jest otwarty. Na razie rozrysowałem sobie to na kartce teoretycznie i nigdy wcześniej za wyjątkiem podłączenia zestawu startowego do żarówki nie łączyłem przekaźników. Dlatego proszę o wyprowadzenie mnie z błędu. Powiedzmy, że fazę podalibyśmy na złącze 11 pierwszego przekaźnika (NC), nożką 12 wyszli na 14 drugiego przekaźnika (NO) i przez 11 do obwodu zamykającego roletę, na pierwszym przekaźniku (NC) styk 14 szedłby na roletę do obwodu otwierającego. Jest już późno, więc może jestem w błędzie, ale mam już częściowo rozszytą szafę i czeka mnie dalsza zabawa. Wolę się podpytać a przy okazji gdzies kiedyś rzuciły mi się wąskie przekaźniki, które wyglądały jak połówka 788-304. Ktoś wie co to za model?
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Podłączenie przekaźników do sterowania roletami
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 11, 2019, 07:53:49 am »

Przy podłączeniu w sposób jaki opisałeś wszystko będzie działać poprawnie, jednak ja podłączam fazę zawsze na styk 11, który przełącza między 12 a 14. Narysowałem na szybko schemat jak mam podłączone u siebie i zrobiłem fotkę. Pierwsze 16 przekaźników są do otwierania natomiast kolejne 16 do zamykania rolet. Wybrałem takie ułożenie ponieważ zależało mi na zastosowaniu mostka 788-117.

W konfiguracji przekaźników jak na załączonym schemacie przekaźnik sterujący otwieraniem rolety będzie dominujący co oznacza, że jeśli wysterujemy go w trakcie zamykania rolety zostanie ona zatrzymana i rozpocznie się podnoszenie. Odwrotna sytuacja natomiast nie będzie mieć miejsca, chyba że zamienimy konfigurację.

W kwestii przekaźników wąskich wybór jest całkiem spory, jednak trzeba wybierać te z materiałem styków z AgSnO2 bo te tańsze potrafią się sklejać nawet przy sterowaniu oświetleniem - znam z autopsji ;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2019, 07:56:00 am wysłana przez Simeone »
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Podłączenie przekaźników do sterowania roletami
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 11, 2019, 08:51:10 am »

Jak dla mnie problem jest czysto teoretyczny. Zabezpieczenie programowe jest wystarczające. W końcu TYLKO sterownik czyli Twój program może cokolwiek wysterować i podać równocześnie sygnały góra/dół.

Sprawdź w dokumentacji swojej rolety co się dzieje przy podaniu zasilania w dwie strony. W większości nowych napędów jest to przejście do funkcji programowania rolety (położeń krańcowych), nic się nie pali i nie wybucha.
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Podłączenie przekaźników do sterowania roletami
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 11, 2019, 09:39:21 am »

Jak dla mnie problem jest czysto teoretyczny. Zabezpieczenie programowe jest wystarczające. W końcu TYLKO sterownik czyli Twój program może cokolwiek wysterować i podać równocześnie sygnały góra/dół.

To co piszesz jest prawdą przy założeniu, że przekaźniki "słuchają się" rozkazów sterownika. Zdarzają się jednak przypadki sklejenia styków i z takim się już spotkałem mimo zastosowania przekaźników jakościowo lepszych. W takim przypadku jeśli nie zastosujemy omawianego zabezpieczenia ryzyko uszkodzenia napędu jest spore.

Sprawdź w dokumentacji swojej rolety co się dzieje przy podaniu zasilania w dwie strony. W większości nowych napędów jest to przejście do funkcji programowania rolety (położeń krańcowych), nic się nie pali i nie wybucha.

Tutaj się nie do końca zgodzę w kwestii statystyk. Analizując ilość i jakość napędów rolet stosowanych obecnie w budownictwie można dojść do wniosku, że większość z nich to najtańsza chińszczyzna, w których nie znajdziemy wymyślnych układów uczących się, a funkcje wyłączników krańcowych realizowane są mechanicznie i regulowane śrubokrętem
Zapisane

kempa007

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Odp: Podłączenie przekaźników do sterowania roletami
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 14, 2019, 10:55:08 pm »

Simeone, dzieki. A tak przy okazji na fotce widze ze masz znaczniki na przekaznikach od rolet. Te opisy sam drukowales, czy wago ma tez gotowe zestawy.
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Podłączenie przekaźników do sterowania roletami
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 15, 2019, 09:38:26 am »

Zdjęcie jest robione na szybko i trochę rozmyte, ale nie ma oznaczników na samych przekaźnikach.

Zrobiłem za to oznaczniki na przewodach idących od rolet (załączam foto). Drukowałem je na drukarce Weidmuller, do której mam dostęp w pracy.
Zapisane

kempa007

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Odp: Podłączenie przekaźników do sterowania roletami
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 15, 2019, 09:13:08 pm »

Myślalem, że przekaźniki na fotce ze schematem też są Twoje. Ten mostek to 8 torowy z tego co widzę, ja mam tylko sześć rolet, ale widze, ze są i mniejsze mostki tego typu. Nie chce mi się tego rozrysowywac. Rozumiem, że ten mostek idealnie nadaje się do rozwiązania zabezpieczającego rolety przed "zwarciem" dwóch kierunków. Podpowiesz ile takich powinienem zamówić, aby obsłużyć sześć rolet :))?
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Podłączenie przekaźników do sterowania roletami
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 16, 2019, 10:18:35 am »

Jeśli ustawisz przekaźniki w takiej konfiguracji jak ja to dla 6 rolet będziesz potrzebował trzy sztuki mostków Wago 788-116. Dwa z nich wepniesz od strony zasilania DC cewki przekaźnika (styk A0 lub A1) tak, żeby tylko jednym przewodem pociągnąć biegun ujemny z zasilacza. Trzecim zmostkujesz złącza 11 w grupie sześciu przekaźników dominujących (przykładowo do sterowania ruchem w górę) i również jednym przewodem puścisz fazę z bezpiecznika. Drugiej grupy przekaźników nie mostkujesz od strony zasilania AC, ponieważ fazę doprowadzasz do każdego złącza 11 z odpowiadającego mu złącza 12 przekaźnika dominującego, jak na rysunku we wcześniejszym wpisie.
Czy jest to czytelne co napisałem?  ??? ;)
Zapisane

kempa007

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Odp: Podłączenie przekaźników do sterowania roletami
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 17, 2019, 11:03:55 pm »

narazie sie nad tym nie zastanawiam, bo jest problem z nabyciem tych grzebieni. Dzwonilem do Wago, ale oni maja tylko w opakowaniach po 25 sztuk ;/ ktos ma rakue grzebienie do odstapienia?
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Podłączenie przekaźników do sterowania roletami
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 18, 2019, 09:50:19 am »

Zerknij na tim.pl
https://www.tim.pl/mostek-grzebieniowy-8-torowy-788-117

Mają na stanie mostki 8 torowe, w cenie 6,08 netto/sztukę. Sprzedaż na sztuki. Zawsze możesz skrócić mostek, łatwo je przyciąć.
Zapisane