'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Wzmacniacz 1-wire  (Przeczytany 4020 razy)

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Wzmacniacz 1-wire
« dnia: Listopada 18, 2019, 02:15:26 pm »

NIe mogę podłączyć więcej niż 3 czujniki na kablach w związu z tym poczytwaszy Admina czas na wzmocnienie sygnału.
Nie mam czasu i odwagi jak Admin samemu trawić płytki itd i znalazłem coś takiego: https://botland.com.pl/pl/raspberry-pi-hat-ekspandery-wyprowadzen/11711-1-wire-pi-plus-ds2482-modul-1-wire-dla-raspberry-pi-7426787870040.html czy to zadziała tak samo? Będę mógł podłączyć pod to 10+ czujników?
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Wzmacniacz 1-wire
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 18, 2019, 02:23:08 pm »

Cześć

nie napisałeś, co do czego chcesz podłączyć, ale jeśli czujniki 1-wire do RPi, to taki moduł jest wart przetestowania.  Nie ma tam żadnej elektroniki poza DS2482 (most I2C do 1-wire) i zabezpieczenia przed przepięcami.

Czy obsłuży 10+ czujników nie wiadomo, bo to zależy od tego, ile masz zakłóceń i jaki układ sieci.  Gwiazda jest trudniejsza niż dedykowana pętla z czujnikami 1-wire itd, itp.

Pozdrawiam,
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Wzmacniacz 1-wire
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 19, 2019, 09:14:07 am »

Oczywiście podpięcie do malinki.
Ten moduł może być oddzielnie zasilany 5V, chciałbym pod to podpiąć 7-10 dallasów w kotłowni każden na przewodzie pi-razy-drzwi 5mb.
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Wzmacniacz 1-wire
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 19, 2019, 11:27:53 am »

chciałbym pod to podpiąć 7-10 dallasów w kotłowni każden na przewodzie pi-razy-drzwi 5mb.
Skoro wszystkie czujniki będą w jednym pomieszczeniu to czy nie prościej połączyć je w zalecanej dla 1-wire topologii ringu zamiast do każdego ciągnąć osobny, pięciometrowy przewód?
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Wzmacniacz 1-wire
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 19, 2019, 12:07:38 pm »

W sensie czujniki już są, ba nawet podpięte do maliny ale max 3 na raz.
Swoją drogą galwanicznie to przecież się chyba te topologienie różnią? sygnały muszą się zejść w jednym miejscu i tyle, a poza tym na razie mam czujników 6 potem pewnie coś dołożę i tylko gwiazda mi zostaje.
Zapisane

mrsopel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Wzmacniacz 1-wire
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 27, 2019, 10:22:09 pm »

Skoro jest już temat nazwany "wzmacniacz 1-wire" to napiszę tutaj.

Do Admina:
Na stronie jest opisany wzmacniacz (konwerter) 1-wire na i2c wpis: "Wzmacnianie 1-wire ver. 2.0" https://edom-plc.pl/index.php/pl/1-wire-i-rpi/179-wzmacnianie-1-wire-ver-2-0

Uważam że projekt jest bardzo dobry i z racji że trochę obwodów/płytek w swoim życiu wytrawiłem chciałbym wykonać ten projekt, jednakże przydała by się lista komponentów a bardziej rozmiar typ obudowy każdego komponentu. np. rezystor 100Ohm 0.125W  jest w kilku obudowach i fajnie byłoby wiedzieć jakie w projekcie w Eaglu przyjął autor. (swoją drogą moce/napięcia kondensatorów/rezystorów również nie są podane... Ja to będę wiedział ale już osoba bez odpowiedniej wiedzy nie będzie wiedziała co kupić aby wykonać projekt nawet jeżeli bardzo by chciała. Fajnie jakby to zostało dodane, lub chociaż umieszczone tutaj to na pewno chętni to znajdą z uwagi na nazwę tematu powiązaną z projektem.)

Artykuł jest bardzo fajny ale dlaczego nie zawiera listy komponentów... Jest to jedyny brakujący składnik. Będę bardzo wdzięczny za udostępnienie, myślę że przyszli chętni również!!!
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Wzmacniacz 1-wire
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 30, 2019, 09:07:56 pm »

Cześć,

Wywołujesz mnie do tablicy, a ja już niewiele pamiętam... To była moja pierwsza i jedyna przygoda z elektroniką.  Jak teraz na to patrzę, to myślę sobie, że to cud, że to wszystko działa :)

W załączeniu przesyłam pliki do Eagle'a.  Rezystory są SMD 0805...

Byłbyś w stanie w oparciu o przesłane pliki wypisać komponenty?

Pozdrawiam,

Zapisane

mrsopel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Wzmacniacz 1-wire
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 08, 2019, 12:37:00 pm »

Super!!! Wielkie dzięki admin!!! Oczywiście projekty otworzyłem i wygenerowałem tak zwany BOM (bill of material) w formacie .csv. Oczywiście w BOMie jest podana wersja obudowy, ilości itd. Zamieszczam zestawienie obu odwodów.
Zapisane

elst

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Wzmacniacz 1-wire
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 12, 2019, 09:22:29 am »

Cześć forumowicze,
u mnie doskonale sprawdza sie SolidChip. Obecnie 6 czujników spietych razem (gwiazda - ramiona do 5metrów) i nastepnie ponad 20m jednym przewodem do SolidChip. Solid chip w skrzynce obok PLC i podpiety przez Ethernet. Czytam w sieci po modbus ethernet. Dziala dobrze, bez zakłoceń juz kilka miesiecy.
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Wzmacniacz 1-wire
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 12, 2019, 10:12:37 am »

u mnie doskonale sprawdza sie SolidChip.

Jaka cena i gdzie to można kupić?
Zapisane

elst

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Wzmacniacz 1-wire
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 12, 2019, 08:16:57 pm »

Wpisz w Google solidchip i znajdziesz są dwie wersje bez i z ethernet. Cena około 500-600 pln. Warto do nich napisać. Moga dać niższą cenę niż na stronie (o ile dobrze pamiętam)
Zapisane

seler

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Wzmacniacz 1-wire
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 16, 2019, 11:56:57 am »

A ja w końcu podłączyłem ten moduł I2C/1-wire bez problemu podłączył 5 czujników


Ciekaw jestem jakie są jego maksymalne możliwości ale to dopiero jak będę spinał okablowanie w domu.
Zapisane