'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Rekuperator Thessla Green Airpack seria 4 - modbus i nie tylko  (Przeczytany 7924 razy)

Greg_OR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Rekuperator Thessla Green Airpack seria 4 - modbus i nie tylko
« dnia: Grudnia 11, 2019, 12:32:52 pm »

Właśnie dzięki instalatorowi dostałem dokumentację do mojego reku - to Airpack najnowszej serii 4 (biały), ale prawdopodobnie wiele materiałów (opisów wyjść itp) jest również zgodna z poprzednią serią.
W załącznikach są pdf'y z opisem wyprowadzeń (RJ45)
Air-B - Magistrala RS-485, modbus RTU
Air-S - od najprostszego sterownika - wystarczy pdać 24V na odpowiednie piny, aby w prosty sposób zmieniać predefiniowane prędkości (biegi I-II-III) lub uruchomić wietrzenie.
W trzecim pliku jest lista rejestrów Modbus.
Mam sterownik 881 i zamierzam zrobić wizualizację danych i sterowanie, dlatego nie zamawiałem żadnych paneli oprócz najprostszego, potrzebnego do uruchomienia i podstawowej konfiguracji. Jeśli stworzę coś sensownego to oczywiście się tutaj pochwalę ;).
Zapisane

blackbox

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperator Thessla Green Airpack seria 4 - modbus i nie tylko
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 25, 2019, 03:24:50 pm »

Rozumiem, że jeśli wykorzystywany jest moduł CF (wpięty do wejścia Air-B) to do własnego sterowania rekuperatorem przez Modbus należy wykorzystać złącze Air++?
Zapisane

Greg_OR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperator Thessla Green Airpack seria 4 - modbus i nie tylko
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 07, 2020, 04:46:23 am »

Rozumiem, że jeśli wykorzystywany jest moduł CF (wpięty do wejścia Air-B) to do własnego sterowania rekuperatorem przez Modbus należy wykorzystać złącze Air++?
Wygląda na to, że masz rację, jeszcze nie zdążyłem podejść do tematu, ale spróbuję się upewnić w serwisie, żeby nie było wątpliwości.
Na stronach TG (http://thesslagreen.com/pliki-do-pobrania/) są schematy sterownika (ostatni 9.9c) i tak jak piszesz jest zaznaczone, żeby nie używać BMS razem z modułem CF, ale nie mam 100% pewności, że Air++ ma identyczne wyprowadzenia i modbusa. Na forum muratora czytałem, że planują wprowadzić jakiś rozdzielacz modbusa właśnie w tym celu, ale dobrze by było, żeby działało z Air++.
Zapisane

sylwek_burza

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperator Thessla Green Airpack seria 4 - modbus i nie tylko
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 07, 2020, 08:04:00 am »

Rozumiem, że jeśli wykorzystywany jest moduł CF (wpięty do wejścia Air-B) to do własnego sterowania rekuperatorem przez Modbus należy wykorzystać złącze Air++?
Wygląda na to, że masz rację, jeszcze nie zdążyłem podejść do tematu, ale spróbuję się upewnić w serwisie, żeby nie było wątpliwości.
Na stronach TG (http://thesslagreen.com/pliki-do-pobrania/) są schematy sterownika (ostatni 9.9c) i tak jak piszesz jest zaznaczone, żeby nie używać BMS razem z modułem CF, ale nie mam 100% pewności, że Air++ ma identyczne wyprowadzenia i modbusa. Na forum muratora czytałem, że planują wprowadzić jakiś rozdzielacz modbusa właśnie w tym celu, ale dobrze by było, żeby działało z Air++.
W reku 4 moduł CF2 łączy się ze sterownikiem poprzez wewnętrzną magistralę więc wszystkie złącza modbusowe są wolne. Przynajmniej tak pamiętam po rozmowie z serwisem thessla.
Zapisane

sylwek_burza

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperator Thessla Green Airpack seria 4 - modbus i nie tylko
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 13, 2020, 10:02:23 pm »

Na stronie http://thesslagreen.com/pliki-do-pobrania/ są już instrukcje do 4. Wszystkie porty do paneli i nie tylko są wyprowadzone na zewnątrz. Sterownik to Basic 10, więc pewnie troszkę różni się od 9.9.
Zapisane

wsiczek@gmail.com

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperator Thessla Green Airpack seria 4 - modbus i nie tylko
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 22, 2020, 03:24:56 pm »

Czym podłączacie się do thessla? Chciałbym zintegrować centrale z Domoticzem na RPi. wszelka pomoc nie widziana bo jestem początkujący w tym temacie.
Zapisane

wsiczek@gmail.com

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperator Thessla Green Airpack seria 4 - modbus i nie tylko
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 23, 2020, 09:08:47 pm »

Chodzi mi konkretnie jakie wybrać ustawienia portu i format danych. Dzięki.
Zapisane

Zwierzak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperator Thessla Green Airpack seria 4 - modbus i nie tylko
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 06, 2020, 11:30:37 am »

Witam!

Użytkuje rekuperator Thesslagreen w domu z instalacją KNX i  Wago 750-889, chciałbym go zkomunikować Modbuesm przez WAGO z KNX'em czyli czujnikami CO2, obecności, wilgotności etc...
Czy ktoś już stworzył kod na WAGO którym mógłby się podzielić czy zaczynać od 0 jeśli chodzi o komunikację z Thessslagreen?

Pozdrawiam!
Stefan
Zapisane

Greg_OR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperator Thessla Green Airpack seria 4 - modbus i nie tylko
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 12, 2020, 03:53:16 am »

Ja ciągle nic, reku działa, a priorytety są inne na razie.
Zapisane

Owczar

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperator Thessla Green Airpack seria 4 - modbus i nie tylko
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 12, 2020, 07:16:53 pm »

Ktoś wie czy Air++ ma modbus na tych samych pinach co AIRB?
Z tego co widze, to na airB są 2 opcje - 1 i 2 pin oraz 3 i 4.
Zapisane

Owczar

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperator Thessla Green Airpack seria 4 - modbus i nie tylko
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 13, 2020, 07:56:08 pm »

Odpowiem sobie sam. Tak, Air++ ma ten sam pinout. Jeśli jest moduł CF to AIrB odpada.
Na szybko zrobione:


Zapisane

BooM

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperator Thessla Green Airpack seria 4 - modbus i nie tylko
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 14, 2020, 12:43:54 pm »

Hej, mógłbyś napisać w czym zrobiłeś wizualizację ?
Zapisane

Owczar

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperator Thessla Green Airpack seria 4 - modbus i nie tylko
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 14, 2020, 01:01:21 pm »

Teraz zauważyłem, że wrzuciłem screen z pompy ciepła ;)

Wszystko robię w home assistant.

Początkowo cała logika miała być zaszyta w Sterboxie - takie ala PLC. Ale jak zacząłem zabawę z HA, to przeniosłem prawie wszystko - poza krytycznymi tematami do HA.

HA rozmawia z rekuperatorem przez konwerter modbus TCP - Modbus RTU. Tak samo z pompą ciepła. Ogromna liczba gotowych intergracji do HA daje nieograniczone możliwości.



Zapisane

yeti1981

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Rekuperator Thessla Green Airpack seria 4 - modbus i nie tylko
« Odpowiedź #13 dnia: Października 29, 2020, 04:11:11 pm »

Witam wszystkich. Czy mógłby kolega udostępnić jakieś wskazówki jak wykonać takie połączenie? Mam zainstalowanego Home Assistant.  Kupiłem reku z bramką Airmobile i muszę powiedzieć że ta bramka to jakaś porażka.
Aplikacja działa bardzo wolno. Jak jej się podoba to zaktulizuje stan reku a jak nie to nie. Dodatkowo producent pisze, że aplikacja ma pełną funkcjonalność panela a tak nie jest. Już myślałem, że dołożę czujniki temperatury na wyjściach z reku ale to poniekąd dokładanie czegoś co już jest. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam Bartek
Zapisane