'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Resetowanie się wyjść PLC  (Przeczytany 2166 razy)

Gradek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
Resetowanie się wyjść PLC
« dnia: Marca 05, 2020, 06:29:36 am »

Cześć,

w moim PLC 750-880 już 3 raz w ciągu 2 tygodni zdarzył się incydent -nagle zgasły wszystkie światła w domu. Nie mam pewności, ale chyba zdarza się to przy próbie włączenia lub wyłączenia światła w spiżarni. Poszedłem do PLC i wszystkie wyjścia były w stanie 0, ale wejścia wydawały się działać poprawnie, bo diody od liczników zużycia mediów dalej migały co jakiś czas.

Zastanowiłem się nad tym i spiżarnia to pomieszczenie w którym przekaźnik robi najwięcej cykli a mój system działa już 2 lata. Pomyślałem, że w obwodzie przekaźnika coś się dzieje, np. wzrasta prąd ponad normę i PLC wykrywając przeciążenie resetuje wszystkie wyjścia. Jeśli mój tok rozumowania jest poprawny, to w jaki sposób mogę to zdiagnozować? Problem jest trudny do odtworzenia, bo tak jak pisałem zdażyło się to tylko 3 razy na 2 tygodnie.

Po restarcie zasilania PLC wraca do normalnej pracy.

Pozdr,
Gradek
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Resetowanie się wyjść PLC
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 05, 2020, 08:31:15 am »

Takie przypadki to w 90% przysiad napięcia zasilania.
Jeśli masz podejrzenie że może to mieć związek z konkretnym przekaźnikiem to w pierwszej kolejności wymień go na inny i obserwuj.
Uszkodzona cewka w przekaźniku może w momencie wysterowaniu pobierać na tyle duży prąd, że ściąga napięcie zasilania magistrali na zbyt niski poziom powodując reset.

Zakładam, że skoro system działa od dłuższego czasu, to zasilacz jest dobrej jakości i to nie on jest źródłem problemu.
Zapisane

Gradek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
Odp: Resetowanie się wyjść PLC
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 05, 2020, 08:49:02 am »

Raczej to nie zasilacz. Mam Omrona S8VK-C 2.5 A. Jak problem się nasili, to wymienię przekaźnik.

Czy w PLC 880 jest zapisywany jakiś log z ew. usterek?

A'propos przekaźników, to mam Wago 788-304 o których słyszałem na niniejszym forum, że ich styki mają tendencję do sklejania się. Na czym polega to zjawisko? Jak się styki skleją, to są zwarte na amen? Jeśli tak, to taka awaria jest do opanowania, bo po prostu przekaźnik nie włącza lub nie wyłącza prądu i wiadomo, trzeba go wymienić. Czy w przypadku moich problemów może się to wiązać właśnie z tym zjawiskiem?

U mnie przekaźnik steruje obciążeniem nie większym niż 30W bo wszystkie źródła światła mam LED. Możliwe jednak, że takie źródła światła przy starcie generują peak prądowy przeciążający styki?
Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Resetowanie się wyjść PLC
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 05, 2020, 09:55:05 am »

Czy w PLC 880 jest zapisywany jakiś log z ew. usterek?

Niestety nie. Jedynie na stronie głównej sterownika jest tabelka "Module status" z informacją o aktualnym błędzie, kiedy dioda na elewacji sterownika świeci na kolor inny niż zielony.

A'propos przekaźników, to mam Wago 788-304 o których słyszałem na niniejszym forum, że ich styki mają tendencję do sklejania się.
Są przekaźniki ze stykami wykonanymi z różnych materiałów. Najpopularniejsze są AgNi (tańsze i bardziej popularne) oraz AgSnO2. Te pierwsze są bardziej podatne na sklejanie, dlatego do sterowania źródłami światła z wbudowanymi zasilaczami impulsowymi (wszystkie "żarówki" ledowe) są zalecane te drugie. Niestety są one mniej więcej o połowę droższe.

Na czym polega to zjawisko? Jak się styki skleją, to są zwarte na amen? Jeśli tak, to taka awaria jest do opanowania, bo po prostu przekaźnik nie włącza lub nie wyłącza prądu i wiadomo, trzeba go wymienić.

Łuk elektryczny, który powstaje na skutek szpili prądowej przy załączaniu obwodu zasilacza impulsowego w oświetleniu ledowym powoduje "zespawanie" styków przekaźnika co uniemożliwia jego rozłączenie. Zatem mimo zdjęcia zasilania z cewki (zdjęciu wysterowania wyjścia) światło będzie nadal załączone.
W moim systemie zanim zastosowałem rozwiązanie, które opisałem tutaj miałem obok szafy dyżurny śrubokręt, który w momencie wystąpienia zjawiska łapało się od strony grota i waliło rękojeścią po zawieszonym przekaźniku, co powodowało jego odpuszczenie i zgaszenie światła. Było to o tyle uciążliwe i mało profesjonalne rozwiązanie, że postanowiłem na felernych przekaźnikach domontować szeregowo od strony obwodów oświetlenia termistory (patrz link powyżej) co zlikwidowało problem sklejania się przekaźników.

Czy w przypadku moich problemów może się to wiązać właśnie z tym zjawiskiem?

Nie sądzę.
Obwód sterowania oświetleniem (230VAC) nie powinien mieć związku z obwodem sterowania cewki przekaźnika (24VDC). Tak więc winy doszukiwałbym się raczej w wadliwym działaniu cewki sterującej.
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Resetowanie się wyjść PLC
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 05, 2020, 12:45:52 pm »

Cześć,

tak dla rozwiania wątpliwości - zasilasz sterownik i cewki przekaźników z tego samego zasilacza? Jeśli tak, proponuję dokupić 1 osobny, dedykowany, nie obciążony niczym innym dla samego PLC.  Koszt niewielki, a spokój jest święty...
Zapisane

Gradek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
Odp: Resetowanie się wyjść PLC
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 05, 2020, 01:00:03 pm »

 :D tak naprawdę, to od razu kupiłem 2 zasilacze Omrona: 2.5A dla PLC + 5A dla reszty. Podłączyłem jednak "tak na chwilę" wszystko pod ten mniejszy i tak zostało... good point Admin
Zapisane