'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Node-RED Modbus TCP z Wago - powolne działanie Node-RED  (Przeczytany 2498 razy)

Gradek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
Node-RED Modbus TCP z Wago - powolne działanie Node-RED
« dnia: Marca 29, 2020, 02:15:36 pm »

Uruchomiłem komunikację po Modbus TCP między Wago 750-880 a Raspberry Pi 3 wykorzystując Node-REDa. Node-RED działa szybko, do czasu ustawienia czasu odświeżania danych z Wago < 1 sek. Po tym edytor Node-REDa tak potwornie zwalnia, że nie da się go sensownie używać. Ktoś się spotkał z podobnym przypadkiem?

W załączniku przesyłam moje flow-y.
Zapisane

endriu44

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Node-RED Modbus TCP z Wago - powolne działanie Node-RED
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 08, 2020, 11:09:08 am »

Ja podłączałem sie do wago tylko testowo w Node-red też na rpi i nie miałem problemów, ale nie schodziłem z częstotliwością odświeżania poniżej 1 sekundy.
Node-Red daje opcje zaczytać za jednym razem całego obszaru rejestrów modbus do tablicy binarnej JS. Później w samym można sobie ją 'pociąć' i skonwertować do odpowiednich typów (bool, int, string). Może takie podejście pozwoliłoby zejść z odświeżaniem poniżej sekundy.
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Node-RED Modbus TCP z Wago - powolne działanie Node-RED
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 08, 2020, 11:35:15 am »

Panowie,

czy któryś z Was byłby gotowy opisać krok po kroku, co trzeba zrobić, by uruchomić sterowanie z wykorzystaniem Node-Red?  Jakie biblioteki trzeba doinstalować, jak je używać itd?  Sprawa nie jest wcale prosta :)  Jakiś prosty przykład: od czystego RPi do instalacji, w której działa sterowanie 1 obwodem... dacie się skusić?

Pozdrawiam,
Zapisane

endriu44

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Node-RED Modbus TCP z Wago - powolne działanie Node-RED
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 13, 2020, 01:36:22 pm »

W wago trzeba trzeba znać adresy zmiennych lub wejść/wyjść binarnych aby dostać się do nich przez modbus. Ja bazowałem min. na twoim poradniku. w RPi instalujemy pakiet node red i gotowe : ) świetny filmik pokazujący możliwości wago + node red można znaleźć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=fV78MQks6BI
jest przedstawione też jak odczytać rejestry modbus do tablicy JS.

W mojej domowej instalacji planuje dołożyć kilka przekaźników sonof do sterowania np. grzałkami do grzejników łazienkowych. Gniazdka 230v w łazience pod grzejnikami nie są wyprowadzone na przekaźniki, dlatego jestem zmuszony użyć przekaźników 'na wifi'. Poprzez dłuższy klik włącznika chcę uruchomić grzałkę w grzejniku na 30 min. Jak uda mi się to zrobić postaram sie napisać jakieś małe 'how to'.
Zapisane

elst

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Odp: Node-RED Modbus TCP z Wago - powolne działanie Node-RED
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 29, 2020, 02:18:48 am »

Czesc,
tez komunikacje z WAGO opieralem (wlasciwie to jeszcze sie calkowicie nie przestawilem) na Modbus TCP. W moim przypadku n apotrzeby komunikacji z OpenHab2. I faktycznie problemem jest kompomis pomiedzy czasem odswiezania a obciazeniem "serwerka". Obecnie przestawiam sie na zmienne sieciowe (obslugiwane przez WAGO po protokole UDP) w trybie odczytu i zapisu (automatyczny update gdy zmiana zmiennej + okresowa aktualizacja, np. co 60s,  niezaleznie czy byla zmiana czy nie. Do node-red jest node do obslugi zmiennych sieciowych. W ten sposob zaczynam spinać Wago i OpenHab2. Pierwsze proby wychodza bardzo pomyslnie. Modbus zostaje tam, gdzie odczyt nie musi byc czesty, a innej komunikacji nie ma (reku, SolidChip: 1-wire). Ogolnie zrozumialem, ze WAGO powinno zapewniac tylko obsluge wejsc / wyjsc (taki basic) + podstawowa logika (np. krotki / dlugi klik). Reszta w OpenHab2 i Node-red. To wiele upraszcza. Duzo latwiej i przede wszystkim szybciej mozna dojsc do oczekiwanych rezultatow.

pozdrawiam
elst
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 29, 2020, 02:21:24 am wysłana przez elst »
Zapisane

sobiso

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Node-RED Modbus TCP z Wago - powolne działanie Node-RED
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 20, 2021, 08:14:54 am »

@elst możesz coś więcej napisać o tych zmiennych po UDP? W jaki sposób je deklarujesz i w jaki sposób OH2 wie o nich. To działa na tej samej zasadzie co MQTT publish/subscribe ?
Zapisane