'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...  (Przeczytany 2920 razy)

kempa007

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...
« dnia: Stycznia 05, 2021, 09:33:14 pm »

Witam,

Powoli rzezbie swoj projekt i przyszedl czas na kolejna kwestie. Mam w domu kilka licznikow energii, wody i jeden gazu. Chcialbym zaczac zbierac z nich dane ale jak zawsze wole podpytac bo pewnie wielu z Was to juz przerabialo. W sumie to skupic sie mozna tylko na pomiarze energii elektrycznej. Chcialbym oprcz niej monitorowac biezaca moc. Aby to osiagnac musze zliczac czas miedzy dwoma kolejnymi impulsami licznika. Jak to realizujecie? No i druga kwestia to samo zapisywanie do bazy danych zuzycia energii (impulsow) jak to realizowac, aby nie zapychac bazy a miec mozkiwosc generowania ladnych wykresow (nie tylko lokalnie, ale jak chcialbym te dane wyslac gdzies do jakiejs chmury). Wszelki sugestie i rozwiazania  mile widziane.
Zapisane

epawel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 06, 2021, 04:33:44 pm »

Witam.
Ja zrobiłem to w ten sposób że zamontowałem za rozłącznikiem głównym w domu licznik 3f z modbus RTU. Dodatkowo jeden licznik 1f na osobny obwód. Nie zapisuje danych nigdzie. W webvisu wygląda to tak jak w załączniku.
Zapisane

kempa007

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Odp: Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 07, 2021, 09:36:50 am »

Dzięki, mam trochę inny pomysł na to. Mam u siebie między innymi liczniki SMD120, które mają wyjście impulsowe. Chcę to podłączyć bezpośrednio to wejść DI. Moc wyliczać na bieżąco do wizualizacji na OpenHaba, który działa już po Modbusie. A zużycie energii zapisywać do bazy. Nie wiem tylko jakie interwały przyjmować, czy do bazy zapisywać liczby impulsów, a następnie w wizualizacji przeliczać sobie to na kWh, czy od razu kWh. Nie ma to większej różnicy chyba, bo zawsze można w drugą stronę przeliczyć... ale może czegoś nie dostrzegam.

Pytanie mam tylko o podłączenie wyjścia impulsowego. W załączniku dodałem screen z instrukcji. Można to bezpośrednio podłączyć pod DI? Ten element R to rezystor ograniczający czy bezpiecznik i czy trzeba go podłączać? Moduły cyfrowe jakie mam są czterokanałowe i coś mi się kojarzy, że miały max prąd 150 mA. Moduł DI raczej musi mieć wewnętrznie jakieś rezystory, bo na przyciskach po prostu zwieramy przewody...

Zapisane

Simeone

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
Odp: Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 07, 2021, 12:40:11 pm »

Na stronie (LINK) jest pokazane jak podłączyć i zaprogramować podobny licznik, również wyposażony w wyjście impulsowe
Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 10, 2021, 09:06:01 pm »

Wtrącę tylko, że taki typ licznika nie sprawdzi się przy instalacji z fotowoltaiką: zarówno przepływ z jak i do elektrowni będzie pokazywany jako zużycie. Ponieważ planuję w tym roku wykonać instalację fotowoltaiczną skłaniam się ku pomiarowi energii na Shelly 3EM.
Zapisane

kempa007

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Odp: Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 11, 2021, 10:15:10 am »

Mam przygotowaną instalację pod fotowoltaikę, ale to póki co to przyszłość, a te liczniki są też w wersji "dwukierunkowej", więc jak coś wystarczy wymienić... chyba, bo nie wdawałem się w szczegóły.
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 12, 2021, 09:42:17 am »

Panowie, nie potrzebujecie żadnych specjalnych liczników. Szkoda pieniędzy.

Potrzebne są 2 zwykłe liczniki (trójfazowe z wyjściem impulsowym), a z nich można wszystko wyliczyć.
Licznik A montujemy ZA punktem wpięcia instalacji fotowoltaicznej - będzie mierzył pobór prądu przez dom.
Licznik B montujemy POMIĘDZY falownikiem a punktem wpięcia fotowoltaiki do naszej instalacji - będzie liczył produkcję energii.

Zwykły (nie dwukierunkowy) licznik nie dba o to, w którą stronę płynie prąd będzie liczył czy to produkcję czy zużycie w ten sam sposób.

Dzięki dwóm licznikom na bieżąco można określić produkcję z PV (wartość A), zużycie domu (wartość B), nadprodukcja (A-B), niedobór energii (B-A).
Z kolei przy jednym liczniku dwukierunkowym nie będziecie mieli (!) informacji o bieżącym zużyciu energii w domu, będzie tylko znany bilans produkcja/zużycie, dopiero w połączeniu z danymi z falownika coś więcej można wyliczyć.
Przy dwóch licznikach sprawa jest banalna i sprowadza się do prostych rachunków.

Jak już się zagłębicie w wyliczenia, to tylko jedna rzecz będzie umykać w takiej konfiguracji to pobór prądu przez falownik. Mój falownik (Fronius) działa tak, że niezależnie od tego, czy produkcja jest czy nie, to pobiera z sieci energię na własne "utrzymanie". Kilka watów, nie pamiętam dokładnie. W nocy będzie wyglądało jakby produkcja wciąż trwała. Wystarczy tą wartość kilku watów odjąć w rachunkach i wszystko będzie się zgadzało do drugiego miejsca po przecinku :)

Gdyby ktoś miał falownik Froniusa, to ma on również wejścia impulsowe, gdzie można te liczniki tam wpiąć i oglądać wykresy na solarweb, bez udziału PLC.
Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 12, 2021, 05:21:55 pm »

Tylko tu chyba była mowa o 3 licznikach 1-faz. Czyli w przypadku osobnego pomiaru produkcji i zużycia potrzebujemy już 6 liczników czyli zbliżamy się do ceny Shelly 3EM...

Pozdrawiam
Zapisane

vakul

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Odp: Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 12, 2021, 08:51:11 pm »

Z doświadczenia paroletniego podpowiem, że nie ma potrzeby monitorowania każdej fazy. Wystarczy jeden licznik trójfazowy. Ostatecznie i tak wszystko sumujesz i notujesz/wyświetlasz bieżące zużycie.

U mnie fotowoltaikę zlicza ORNO OR-WE-505, a zużycie domu LE-03MP. Teraz założyłbym 2x ORNO lub podobny, z wyjściem impulsowym bez żadnych RSów, korzyść ta sama a pieniądze dużo mniejsze. Zwyczajnie nie korzystam z informacji, które licznik mi daje. Czasami tylko zerknę na obciążenie faz.

Po montażu fotowoltaiki kupiłem też LE-03MQ (dwukierunkowy i wypaśny) ale nigdy go nie zamontowałem. Rozwiązanie dwulicznikowe okazało się efektywne, a LE-03MQ mam do sprzedania.

Na aliexpress są liczniki SDM120 jednofazowe ale jest też wersja 3fazowa za jakieś normalne pieniądze. Ma to modbusa i jest dobrze udokumentowane.
Zapisane

kamiKAC

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 78
    • Zobacz profil
Odp: Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 12, 2021, 11:58:39 pm »

Faktycznie ten SDM630 wygląda zacnie i jest dużo lektury na temat modbusa.
Ile chcesz za tego LE03MQ?
Zapisane

sylwek_burza

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: Monitorowanie mocy, energii i przeplywow...
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 13, 2021, 10:38:36 am »

Witam,
czy monitorujecie zużycie gazu w domu? Jeśli tak to w jaki sposób?
Zapisane