'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Modbus - dla laika  (Przeczytany 1818 razy)

dar3k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Modbus - dla laika
« dnia: Kwietnia 26, 2021, 09:57:49 pm »

Dzięki tej stronie napisałem swój program na wago, i działa świetnie prócz wizualizacji - jednak webvisu strasznie zamula - początkowo było akceptowalne lecz jak rozbudowałem wizualizację już nie jest.

Chciałbym sterować to z OpenHab (albo czegoś innego co pozwoli na to w prosty sposób). Próbowałem skonfigurować modbus ale bezskutecznie. Nie mogę poszukać nigdzie jak się do tego zabrać, w webadmin sterownika mam aktywny modbus ale nie chce się do niego połączyć żaden program np. modbus pool.
Przez kreator dodałem rejestry Kbus, lecz wygenerowany kod jest jakby w komentarzu - na początek chce sprawić, że sterownik zacznie się komunikować, i wystawiać stan wejść fizycznych (z tego co znalazłem powinny być to rejestry od "0").

Pomoże jakaś dobra dusza - nie jestem programistą a hobbistą niestety jest bardzo ciężko poszukać w necie opisy jak napisać program w codesys jakby to była wiedza tajemna.
Zapisane

Aspifox

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Modbus - dla laika
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 30, 2021, 08:22:14 pm »

Cześć, modbus TCP czy modbus RTU ?
Zapisane

dar3k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Modbus - dla laika
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 30, 2021, 08:23:48 pm »

TCP - tak abym mógł wystawiać po ethernet zmienne do sterowania np z OpenHab albo innego.
Zapisane

Aspifox

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Modbus - dla laika
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 30, 2021, 08:42:23 pm »

jestem jeszcze w fazie testów, ale u mnie wizualizacją zajmuje się Home Assistant a do testów na szybko np. modbus używam Nodered.
W wago wejścia i wyjścia są tylko do odczytu, w programie trzeba zaadresować zmienną i potem ją zmienić poprzez modbus.
VAR
    test AT %MX0.0 : BOOL;
END_VAR

w programie
OUT1 := test;

w modbus to adres 12288
Zapisane

dar3k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: Modbus - dla laika
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 30, 2021, 08:45:24 pm »

Ale ja nie mogę w ogóle się podłączyć do sterownika na port 502 np. modbus pool pokazuje że przekroczony czas w ustawieniach sterownika mam modbus TCP i UDP na porcie 502 "zaptaszkowany". Skanując porty sterownika otwarty jest FTP http i https inne są pozamykane - tylko dlaczego?
Zapisane

Aspifox

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Modbus - dla laika
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 30, 2021, 08:53:45 pm »

spróbuj z openhab, homeassistant lub nodered, u mnie żaden popularny klient modbus nie chciał współpracować.
Zapisane

Aspifox

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Modbus - dla laika
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 30, 2021, 08:55:35 pm »

i niepotrzebna jest konfiguracja w programie do modbus TCP.
Zapisane