'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Autor Wątek: Witam - kolejny dom PLC  (Przeczytany 16803 razy)

Wojtek_GR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
    • Fotki
Witam - kolejny dom PLC
« dnia: Listopada 16, 2012, 09:57:01 pm »

Witam wszystkich.
Od dzisiaj jestem uczestnikiem forum, a od paru miesięcy wiernym obserwatorem i naśladowcą Admina.
Dom ma powierzchnię 100 m2 (parter i piętro/poddasze), w sumie „użytkowej” około 170m . Długo przed zmianą stanu z surowego zamkniętego, byłem przekonany, że sterowanie będzie zrealizowane za pośrednictwem sterownika PLC. Na pierwszym planie pojawił się Drive PLC produkcji Lenze, który zalega mi na półce, niestety jest to sterownik dedykowany do aplikacji napędowych w maszynach, bez możliwości zastosowania zegara czasu rzeczywistego oraz wielu komplikacji przy ewentualnej rozbudowie – szczególnie o produkty innych producentów. Następnym kandydatem był PLC WAGO – bo tu. jest o nim wszystko, ale docelowo (już na stole) jest ABB AC500eCo PM554-ETH.
Priorytetem przy wyborze sterownika był program narzędziowy oparty na aplikacji CoDeSys, (którego używam w pracy).
Stan aktualny:
- ułożona cała instalacja wewnętrzna: około 2,5 km kabli różnej maści, w tym 700 m skrętki do przełączników, czujników itp. Chylę czoła Adminowi za rewelacyjny pomysł wykorzystania skrętki !!!
- opłytowane i wytynkowane poddasze
- parter czeka na tynki – dobrze – bo mam jeszcze parę nowych przewodów w zamyśle
- rozdzielnia parter 1400x600 dotrze w przyszłym tygodniu
- rozdzielnia poddasze – pełna improwizacja ?!?!
- instalacja „gwiazda” – niestety, uproszczona w paru miejscach. Wstępny, wysoki koszt oprzewodowania pozwala na praktycznie, nieskończone możliwości w przyszłości !

R.W.
PS Mam parę zapytań oraz przemyśleń w temacie „Ogrzewanie”, ale to w kolejnym wątku.
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Witam - kolejny dom PLC
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 17, 2012, 10:49:01 am »

Witamy, witamy! 

Podrzucaj, proszę, w miarę postępów zdjęcia i opis... Może zrobimy sekcje 'inne projekty', by dodać wiary czytającym?.. ;)

Pozdrawiam,

P.
Zapisane

Wojtek_GR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
    • Fotki
Odp: Witam - kolejny dom PLC
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 30, 2012, 09:36:00 pm »

Witam.
Nic nie pisałem, bo po przeczytaniu info, że forum w okresie inkubacji i braku potwierdzeń o nowych postach w temacie pomyślałem, że faktycznie coś się naprawia.

Moje przekonanie do sterownika PLC w mieszkaniu/domu, tak naprawdę ugruntowało się w momencie uruchomienia (jakieś 4 lata temu) sterowania oświetleniem w obecnym mieszkaniu na bazie LOGO (Siemens).
Gdy wykluł się dom – już nie było odwrotu – PLC.
Jak pisałem poprzednio, opisy Admina tylko umocniły moje zamiary.

Obawy przed elektroniczną śmiercią domu na PLC, rozwiązało (niestety, nie tanie ok. 80 zł/szt) wykorzystanie do załączania strategicznych obwodów przekaźników AUTO-ON-OFF produkcji FINDER 19.21.0.024.0000 . Takie obwody jak: alarm, monitoring (przyszły), lodówka, będą zasilane poza sterownikiem.

Miałem zapytać o szczegóły dotyczące sterowania ogrzewaniem, ale sprawa już rozwiązana.
Wstępnie chciałem wykorzystać proporcjonalne siłowniki do zaworów wszystkich linii (grzejnikowych i podłogowych). Z uwagi na dużą bezwładność ogrzewania podłogowego, tu zmieniło się na siłowniki ON-OFF (PWM) z możliwością wyboru trybu w stanie beznapięciowym – co wstępnie, mocno wpłynęło na obniżenie kosztów całego projektu: dużo tańsze karty DO niż AO i dużo tańsze siłowniki.
Docelowo całe sterowanie zaworami będzie zrealizowane na siłownikach ON-OFF, a możliwość wyboru trybu, pozwoli na ręczne załączenie grzania w przypadku awarii systemu.

Masterem w systemie będzie (jest -.leży przede mną) panel operatorski WEINTEK MT6070iH , poprzez który będą zadawane temperatury w poszczególnych pomieszczeniach oraz …. inne ograniczone wyłącznie fantazją  ;) .   

Aktualny stan:
Piętro/poddasze – okablowane, opłytowane, wytynkowane.
Parter – układam ostatnie kable na potrzeby świeżo urodzonych pomysłów, mocno poganiany kielnią, przez tynkujących „budowlańców”.
PLC – jest, lecz pozostaję trochę zgrzytów z rozgryzaniem oprogramowania narzędziowego.
Panel operatorski – jest – wstępne programowanie, rysowanie itp. – bajka, zobaczymy ile krwi zepsuje zmuszenie go do współpracy z  AC500eCo.
Obudowa rozdzielcza na parter (1400x600) – ma być w najbliższy poniedziałek (spóźniona o 2 tygodnie) – „budowlańcy” za taką obsuwę chcą mnie zlinczować  ;) .

Fotki wkrótce.

W.


 
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Witam - kolejny dom PLC
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 02, 2012, 08:33:52 am »

Witaj,

wielkie dzięki za opis i fotki!  Umieściłem je w osobnej kategorii na stronie głównej.

Czy mógłbyś napisać coś więcej o siłownikach do c.o. - jakie wybrałeś, gdzie kupiłeś... Najwięcej pytań, jakie otrzymuję, dotyczy właśnie tej części instalacji.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!
P.
Zapisane

Wojtek_GR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
    • Fotki
Odp: Witam - kolejny dom PLC
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 05, 2012, 10:49:16 pm »

Cześć zwolennikom PLC  ;)

Ogrzewanie.
Łatwe do napisania właściwych algorytmów nie jest – zbyt dużo zmiennych.
Ja do tego tematu podchodzę na zasadzie – wyjdzie w praniu, co trzeba zmienić/poprawić.
Plan:
1.   Wszystkie sekcje grzewcze (podłogowe/grzejnikowe) sterowane z PLC (zastanawiam się nad drabinką w łazience, ale chyba też wrzucę pod sterownik).
2.   Wstępnie, sterowanie zaworami miały realizować siłowniki proporcjonalne (0-10V), ale z uwagi na bardzo dużą bezwładność ogrzewania, a przede wszystkim podłogowego oraz oszczędności finansowe (siłownik analogowy 350pln – ON/OFF mniej niż 100pln i ceny kart do sterownika), przeszedłem na plan sterowania szerokością impulsu (PWM) siłownikami ON/OFF z możliwością zmiany Otwarty/Zamknięty w stanie beznapięciowym ( tu wyjdzie w praniu, która opcja będzie korzystniejsza).
3.   Czujniki temperatury (PT1000 w obudowie TO92, kupione w tme.pl  po 12,90szt.) umieszczone zgodnie z patentem Admina – w przełącznikach. W pomieszczeniach, gdzie będę miał 3 pętle podłogówki oraz tam gdzie dwa grzejniki, odpowiednio 3 i 2 czujniki temperatury Dodatkowo taki sam czujnik temp. zewnętrznej do korekcji czasu przełączania trybu eko/ komfort (wszyscy w pracy/w domu, noc/dzień).
4.   Algorytm regulacji – na razie bardzo słabo się wykluwa: jakiś bloczek P lub PI (docelowo PID) + bloczek PWM + zależność od zegara/kalendarza skorygowana temperaturą zewnętrzną + niewiadoma obniżenie temp. dla nieobecność/noc (tu liczę się z dużymi korektami podczas eksploatacji).

W tej chwili układane są rury Wod-Kan i CO, zawory, rozdzielacze, pompy itp., wiele kwestii i pomysłów jest modyfikowanych na miejscu – myślę, że w przyszłym tygodniu wszystko będzie koncepcyjnie dopięte.

CDN
Wojtek.
Zapisane

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Witam - kolejny dom PLC
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 09, 2012, 09:37:49 pm »

Cześć,

zajęło mi 3 lata by 'dostroić' sterowanie ogrzewaniem tak, by nie sprawiało kłopotów.  Ostatecznie:

1. Doborem temperatury wody zajmuje się automatyka pogodowa pieca.  Doświadczalnie ustawilem pochylenie i poziom krzywej i nic więcej nie ruszam.  Piec pilnuje się sam.

2. Sterowanie poszczególnymi obwodami odbywa się przez blok funkcyjny dostarczony przez WAGO w building_common.lib; Fb_Weather.  Działanie najlepiej opisuje poniższy rysunek:



Generalnie wystarczy określić wymaganą temperaturę w danym pomieszczeniu i tyle.

Najlepiej sprawdza się ustalenie parametru wHyst1 = 4, czyli opóźnienie włączenia/wyłączenia obwodu ogrzewania, gdy temperatura będzie o +/- 0.2 stopnia różna od zadanej.  Gdy początkowo testowałem z większymi wartościami, użytkownich narzekali, że bywa zbyt ciepło lub zbyt zimno.

Pozdrawiam,
P.
Zapisane

woockash

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Witam - kolejny dom PLC
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 12, 2012, 11:33:39 am »

Ponieważ nie znalazłem bardziej odpowiedniego wątku wykorzystam ten aby się przywitać.
Mam na imię Łukasz. Od inteligentnych budynków uzależniłem się 3 lata temu.
Ponieważ strona edom-plc bardzo mi pomogła we własnym projekcie, więc pomyślałem, że się jakoś odwdzięczę i w ramach możliwości pomogę ludziom, którzy są na początku drogi.
Jeśli znajdę czas postaram się zrobić kilka zdjęć mojej instalacji a tym czasem ograniczę się do krótkiego opisu.
Głównym elementem jest oczywiście sterownik Wago 750-873 z modułami wejść i wyjść cyfrowych oraz dodatkowym modułem interfejsu RS-485 (nr kat. 750-653/003-000).
Po modbusie podłączone mam:
- moduł solid chip, który obsługuje 51 termometrów cyfrowych,
- 14 ściemniaczy produkcji multiprojektu z Krakowa,
- stacja pogodowa Davis Vantage Pro 2

W rozdzielni znajdują się poza tym rzeczy oczywiste, czyli przekaźniki, zasilacze i bezpieczniki.

PLC steruje:
- oświetleniem wraz ze ściemniaczami,
- roletami,
- ogrzewaniem luster w łazienkach,
- rekuperatorem,
- wtórną nagrzewnicą wentylacji mechanicznej.
- gruntowym glikolowym wymiennikiem ciepła,
- pompą obiegową cwu
- ogrzewaniem podłogowym z przełączaniem zasilania kocioł gazowy lub kolektory słoneczne.

do wykonania pozostało;
- rozbudowa sterowania roletami w oparciu o dane ze stacji pogodowej,
- sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym (po zamontowaniu grzejników).
- wizualizacja i graficzny interfejs sterowania.

W najbliższym czasie postaram się uzupełnić opis i wrzucić kilka zdjęć.
Jeśli interesują Was jakieś konkretne zagadnienia, piszcie - postaram się odpowiedzieć.

Łukasz
Zapisane

marathora

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Witam - kolejny dom PLC
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 29, 2012, 02:08:15 pm »

Apropo ogrzewania. U siebie kombinowalem z PWM sterowanym za pomocą PID, a nawet PID kaskadowego. Z tego co zauważyłem bezwladnosc pokoju jest tak wielka, że najprostrze rozwiązanie okazało się najlepsze. PLC co 30 sekund pyta czujnik w pokoju jaka jest temperatura. Jeśli mniejsza od żądanej to otwiera zawór. W praktyce z tego co obserwuję logi zdarzają się odstępstwa nie większe niż + -0.2 C. Spraradycznie 0.3C.
Zapisane

Wojtek_GR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
    • Fotki
Odp: Witam - kolejny dom PLC
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 24, 2013, 10:34:54 am »

Witam wszystkich czytelników edom-plc
Przepraszam za brak forumowej aktywności, której powodem było wykończenie kilku projektów w strefie zawodowej na przełomie roku.
Na budowie pauza ze względu na temperatury otoczenia – wylewki podłogowe.
Sterownik i panel też pokryły się kurzem, ale od wczoraj znowu trafiły na stół.
W tej chwili próbuję zmusić je do współpracy – czytaj - nauczyć się to wszystko oprogramować. :)
Zamówiłem kartę wejść analogowych AI-16 i kartę zdalnego rozszerzenia, czujniki Pt-1000 już są, siłowniki do zaworów też, jak dotrze AI-16 będę robił testy sterowania ogrzewaniem na grzejnikach w obecnym mieszkaniu – pora roku odpowiednia, a siłowniki pasują w miejsce głowic termostatycznych.  :)
Siłowniki: HERTZ z możliwością przestawienia NO/NC .

W.
Zapisane

Wojtek_GR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
    • Fotki
Odp: Witam - kolejny dom PLC
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 24, 2013, 10:07:59 pm »

DZIAŁA !!! DZIAŁA !!! DZIAŁA!!!
Specjalne podziękowania dla pomagających:
P.Michał – ABB
P.Maciej – MULTIPROJEKT
Andrzej – Huta Pokój

Witam.
Ruszyła komunikacja Weintek – ABB !!!  Jestem przeszczęśliwy, ale teraz widzę braki w okablowaniu domu.
Możliwości przyszłego systemu sterowania sugerują ułożenie następnych paruset metrów kabli - w obecnym stanie – wykonalne. :)
Współpraca panelu z PLC daje praktycznie nieograniczoną ilość wprowadzania pomysłów w „życie”.

Zabawiam się panelem i PLC – noc będzie dłuuuuga.  :)

W.
Zapisane

Wojtek_GR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
    • Fotki
Odp: Witam - kolejny dom PLC
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 06, 2013, 09:37:19 pm »

Witam.
Testy na „organizmie żywym”  w trakcie - obecne mieszkanie.
Dotarła karta AI-16 „AI523” oraz external „DC551” .
Podłączyłem AI-16 z dwoma czujnikami Pt-1000 (2-wire) i okazał się zonk – bardzo duży błąd pomiarowy sięgający ponad 2 st C oscylacji. Błąd pewnie spowodowany zakłóceniami elektromagnetycznymi linii (skrętka/OMY) ułożonej na długości ok. 4m wzdłuż innych „siejących” przewodów w mieszkaniu.
Czy Wy też mieliście takie problemy z pomiarem temperatury na Pt-1000 ?
Wykonałem prosty filtr – jest nie źle, ale dręczy mnie pytanie o wybór PLC, czy na WAGO też tak jest ?
Zrobię jeszcze test na 3-wire, ale chyba mam mało miejsc, dysponujących na takie połączenie.

W.
Zapisane

Wojtek_GR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
    • Fotki
Odp: Witam - kolejny dom PLC
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 16, 2014, 12:21:20 pm »

Witam
Trochę czasu mi umknęło - 2 lata, ale postępy opiszę.
W domu mieszkamy od 3 miesięcy, system działa od pół roku, alarm od
września 2013 - uruchomiony na szybko po włamaniu (pusty dom, zginął
tylko nowy reduktor do gazu).
Projekt mocno się zmienił:
Parter:
   PLC nadal ABB, ale w zestawie modułowym (wymuszony montażem
   maskownic w szafie, łatwością ewentualnej wymiany modułów,
   estetyka też miała wpływ. :-)
  - CPU: AC500-PM573 + 80 DI / 64 DO (2x DI524 + 1x DC532 + 2x DC523)
  - Panel: WEINTEK MT8070iH współpraca z urządzeniami mobilnymi - VNC.
  - Pomiar temperatur: Wire-CHIP h3.1 + 25x DS18B20 (czekam na
    przesyłkę: 2x czujnik wilgotności i temp. + czujnik
    nasłonecznienia)
  - 3-kanałowy ściemniacz LED ModbusRTU "SCL-3P"
  - SATEL Integra64 + INT-RS
  - SATEL manipulator INT-TSG
  - przekaźniki, bezpieczniki, ochronniki p.przepięciowe, zasilacze,
  itp.
Piętro:
  - skrzynka 800x600x200
  - PLC: "wyspa" DC551-CS31 (8DI,16DO) + DC532 (16/16) + DX561 (8/8)
  - SATEL 2x ekspander DI8 "CA-64 E"
  - SATEL manipulator INT_KLCD
  - przekaźniki, bezpieczniki, elek. podgrzewane lustro i podłoga pod
    prysznicem w łazience, itp.
  - modem/router od dostawcy netu + router dla PLC, panelu i Satela +
  acces-point na parterze.

W tej chwili system steruje:
  - oświetleniem (zależnym od pory dnia i stanu czujników alarmu)
  - ogrzewaniem  (zależnym od dnia tygodnia i pory dnia)
  - roletami     (zależnym od dnia tygodnia i pory dnia)
  - Weintek, czasami o poranku pozdrawia żonę moim głosem :-)

Więcej opisu nastąpi, fotki wrzucę adminowi do obróbki.

R.W.
Zapisane