Zapraszam do zapoznaniu się z najważniejszymi funkcjami ‘inteligentnego’ systemu, który instalowałem w moim nowo wybudowanym domu. Całość oparta jest o sterownik programowalny PLC firmy WAGO, pozwalała w tym czasie sterować 100 obwodami elektrycznymi i wykonywać zdarzenia inicjowane poprzez 90 wejść cyfrowych.
System jest cały czas rozwijany i usprawniany. Na dziś steruje oświetleniem, roletami, zaworami w rozdzielni c.o., podlewaniem ogrodu, bramą wjazdową, piecem i rekuperatorem.
Zapraszam zainteresowanych do przejrzenia opisu kroków projektowania i wykonania oraz elementów składowych systemu. Miejcie jednak dużo dystansu. Wszystko, co tu znajdziecie jest dziełem finansisty, nie elektryka. Moja przygoda z niezaizolowanymi kablami 220V zaczęła się w dniu zakupu sterownika PLC…
Codesys oferuje środowisko programistyczne dla sterowników PLC. Autorzy programu przygotowali dla użytkowników wiele ułatwień pozwalających zaoszczędzić czas… pozostawili jednak wiele ‘rozwiązań specyficznych’, które potrafią spowodować wypadanie włosów z głowy. Oto krótka prezentacja głównych funkcji.
Nadszedł czas na przetestowanie tego, co moduły "wzmacniające" sieć 1-wire potrafią. Zakupiłem sporą paczkę czujników i zabrałem sie do pracy. Jako że montaż czujników w obudowach łączników ściennych miałem już przećwiczony, wszystko poszło całkiem sprawnie. Oto kilka zdjęć i szczegółów...
Są osoby, które nie mają ochoty na pracę z Raspberry Pi i amatorskimi podzespołami. Mimo intensywnego przekonywania, mój brat odmówił współpracy z RPi i linuxem. Chciał mieć coś, co po prostu będzie działać...
Aby połączyć jego rozbudowaną w międzyczasie sieć 1-wire ze sterownikiem WAGO 750, zamówiłem moduł "1-Wire Buskoppler SPS" firmy esera automation. Jest to moduł konwersji RS232 z 1-Wire, który podłączyć można bezpośrednio do portu serwisowego WAGO przez przygotowany przez sprzedawcę kabel. Unika się w ten sposób konieczności dokupienia osobnego modułu RS232 (lub RS485 do innych rozwiązań). Całość kosztowała nas niecałe 400 PLN z dostawą do Polski. Sam moduł wyceniony jest na 70 EUR. Oto, jak wygląda on po zainstalowaniu:
Po co zajmować się sterowaniem głosem? Bo się da! Odkąd pojawiły się urządzenia pełniące funkcję asystentów głosowych radzących sobie z interpretacją języka mówionego, wykorzystanie ich w automatyce domowej było tylko kwestią czasu.
Napiszmy coś prostego. Przycisk, który będzie przełączał stan żarówki.
Rozpoczynamy od nowego programu (kroki opisane w poprzednim artykule). W obszarze definicji zmiennych deklarujemy 2 zmienne:
PROGRAM PLC_PRG VAR VIS_light : BOOL; Light : BOOL; END_VAR
Składnia jest dość prosta. Najpierw podajemy nazwę zmiennej, stawiamy dwukropek i podajemy jej typ. Każdą linię kończymy średnikiem
Typ BOOL oznacza, że jest to zmienna, która może przyjmować tylko dwie wartości: prawda (TRUE) lub fałsz (FALSE).
AUTOR: lukaszdebiec
Założenia projektowe:
Całość oparta jest na sterowniku Wago 750-880. Sterowanie rolet, gniazd, oświetlenia ON-OFF odbywa się poprzez 16 wyjściowe moduły i przekaźniki 788-312. Za regulację jasności odpowiada moduły DMX SPL-3C oraz karta 750-652. Odczyt temperatur realizuje moduł pomiarowy ADA 401 WP poprzez Modbus RTU i moduł 750-653/003-000. Całość została zabudowana w obudowie Eaton.
Nadszedł czas na zintegrowanie wszystkich elementów sterowania w 1 aplikacji. Nowy sposób komunikacji (więcej tutaj), bootstrap pozwalający tworzyć responsywne aplikacje i ładny darmowy template stanowiły wystarczającą prowokację, by wziąć się do roboty. Oto efekt końcowy…. a szczegóły poniżej.