'Inteligenty' dom ze sterownikiem PLC

 Language:
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Powrót do strony głównej: www.edom-plc.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wątki - Gradek

Strony: [1]
1
Programowanie / Node-RED Modbus TCP z Wago - powolne działanie Node-RED
« dnia: Marca 29, 2020, 02:15:36 pm »
Uruchomiłem komunikację po Modbus TCP między Wago 750-880 a Raspberry Pi 3 wykorzystując Node-REDa. Node-RED działa szybko, do czasu ustawienia czasu odświeżania danych z Wago < 1 sek. Po tym edytor Node-REDa tak potwornie zwalnia, że nie da się go sensownie używać. Ktoś się spotkał z podobnym przypadkiem?

W załączniku przesyłam moje flow-y.

2
Tematy ogólne / Adresowanie zmiennych w PLC
« dnia: Marca 22, 2020, 06:30:28 am »
Spędzam kolejne godziny rozgryzając komunikację z Wago po Modbusie TCP. Czytam już kolejny raz artykuł Admina o adresowaniu i wydaje mi się, że jest błąd w kalkulacji wartości zmiennej V_DWORD. Oryginalna to 97+256*98+2562*99+2563+100 a moim zdaniem ostatnią liczbę 100 należy na końcu pomnożyć a nie dodać, czyli wg mnie powinno być: 97+256*98+2562*99+2563*100.

3
Sterowanie i Wizualizacje / Wizualizacja graficzna w Node-RED
« dnia: Marca 13, 2020, 02:00:16 pm »
Do tej pory interakcja z moim PLC była możliwa przez wizualizacje wbudowanego w PLC webserwera. Na jednej ze stron webserwera stworzyłem "tymczasowy" layout mojego domu (patrz załącznik). Sprawdział się całkiem nieźle nawet na 4.7" telefonie. Stosuję do tej pory z sukcesem aplikację WAGO na iPhona.

Po 2 latach tymczasowego rozwiązania chciałbym pójść dalej. Od kiedy Simeone nakierował mnie na Node-RED zacząłem stopniowo przenosić funkcjonalność wspomnianej wizualizacji na Dashboard Node-REDa. Nie znalazłem nigdzie informacji, abym podobną wizualizację z layoutem mógł stworzyć na Node-RED. Czy wejście równolegle w Home Assistant do tutaj coś?

4
Tematy ogólne / Kamera IP - trigger z PLC do zapisu
« dnia: Marca 05, 2020, 06:40:07 am »
Hej,

od pewno czasu mam na elewacji zainstalowaną kamerę IP. Wspiera ona ONVIF i RTSP. Chciałbym aby po pojawieniu się sygnału wejściowego na PLC na serwerze FTP został zapisane zdjęcie z kamery lub np. 5 sek nagrania przed i po sygnale. Domyślam się, że na RPi trzeba postawić jakiś pośredniczący serwer, który będzie łączył WAGO z kamerą. Będę wdzięczny za radę, jak to ogarnąć.

Pozdr,
Gradek

5
Tematy ogólne / Resetowanie się wyjść PLC
« dnia: Marca 05, 2020, 06:29:36 am »
Cześć,

w moim PLC 750-880 już 3 raz w ciągu 2 tygodni zdarzył się incydent -nagle zgasły wszystkie światła w domu. Nie mam pewności, ale chyba zdarza się to przy próbie włączenia lub wyłączenia światła w spiżarni. Poszedłem do PLC i wszystkie wyjścia były w stanie 0, ale wejścia wydawały się działać poprawnie, bo diody od liczników zużycia mediów dalej migały co jakiś czas.

Zastanowiłem się nad tym i spiżarnia to pomieszczenie w którym przekaźnik robi najwięcej cykli a mój system działa już 2 lata. Pomyślałem, że w obwodzie przekaźnika coś się dzieje, np. wzrasta prąd ponad normę i PLC wykrywając przeciążenie resetuje wszystkie wyjścia. Jeśli mój tok rozumowania jest poprawny, to w jaki sposób mogę to zdiagnozować? Problem jest trudny do odtworzenia, bo tak jak pisałem zdażyło się to tylko 3 razy na 2 tygodnie.

Po restarcie zasilania PLC wraca do normalnej pracy.

Pozdr,
Gradek

6
Programowanie / Zdalny dostęp do wizualizacji
« dnia: Września 09, 2019, 12:39:39 pm »
Cześć,

w moim PLC 750-880 mam włączoną web wizualizację z kilkoma podstronami. Działa ona bardzo szybko, pewnie dzięki brakowi jakichkolwiek grafik. Mam urządzenia Apple i przez apkę Wago WebVisu działa ona super, jeśli tylko jestem w zasięgu mojej sieci domowej. Szukam teraz metody na dostęp do wizualizacji, ale przez Internet. Dostęp do Internetu mojej sieci dostarcza router z modemem LTE. Czy ktoś z Was drążył już ten temat?

Pozdr,
Gradek

7
Programowanie / Zapis do CSV - dodawanie zamiast nadpisywania
« dnia: Września 09, 2019, 12:08:42 pm »
Cześć,

kolejną funkcjonalnością którą próbuję dodać do mojego programu jest zapis zużycia mediów do pliku CSV zapisanego w PLC. Próbowałem zmodyfikować program z noty aplikacyjnej Wago a także Kurta Brauna, ale cały czas stare dane w pliku są nadpisywane nowymi. Natrafiłem na inny dużo prostszy projekt:
http://www.exorint.net/webpage?ReadForm&wPageName=faq&t=ExorIntFAQTagsItem&c=JMobile&code=AGHO-A2CC3E

Każde wywołanie programu przez zapis zmiennej ENStartSave (Online/write values) powoduje dopisanie nowej linijki do pliku CSV. Chciałbym jednak wywoływać ten program z innego POU z podaniem danych wejściowych, jak nazwa pliku, dane jako STRING.

Może ktoś byłby skłonny udostępnić mi fragment swojego kodu odpowiedzialnego za zapis do CSV. Najbardziej pasuje mi rozwiązanie Kurta, ze względu na diagnostykę (błędy 91, 92, 93). Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdr,
Gradek

8
Programowanie / Create boot project - błąd przy downloadzie
« dnia: Września 09, 2019, 11:45:16 am »
Cześć,

rozbudowuję program co jakiś czas i od kilku wersji wstecz mam problem z downloadem. Wyskakuje mi info: "The last online service has not been executed correctly! Servive number: 47, Error number: 80. File 'DEFAULT.PRG' could not be written".

W targecie mam ustawione automatyczne tworzenie boot projectu. Ten sam komunikat, jeśli ręcznie próbuję utworzyć boot project z menu "online". Czy ktoś z Was się z tym spotkał? W oknie statusu wyświetla mi się też ostrzeżenie, że "unused I/O will not be updated, see target settings". Nie wiem o jakie ustawienia targetu chodzi.

Edit: dodam jeszcze, że problem dalej występuje mimo resetu (original) i wgrania programu sprzed kilku miesięcy, który działał prawidłowo.

Pozdr,
Gradek

9
Tematy ogólne / Wybór szafy rozdzielczej
« dnia: Października 19, 2016, 01:51:43 am »
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Śledzę stronę Admina oraz forum od dłuższego czasu a teraz zdecydowałem się dać głos. Dzięki Wam Forumowiczom postanowiłem zrealizować swoje młodzieńcze fantazje w dziedzinie automatyki domowej. Cieszę się, że jest coraz więcej takich ludzi jak Wy.



Tyle wstępu... Wszystkie obwody oświetleniowe i kilka gniazdek w moim 200 m2 domu mam pociągnięte do rozdzielnicy w garażu. Łączniki ścienne połączone są po kilka naraz skrętką i też pociągnięte do rozdzielnicy.

Stoję właśnie przed wyborem szafy i skłaniami się w stronę natynkowego Eatona Profi+ na 315 modułów (9x35). W górnej części mój elektryk zamierza zainstalować 70 modułów różnicówek, nadprądówek, itd. standard. W to zamierzam wpleść przekaźniki sterowane z PLC. Na samym dole planuję łączówki LSA Krone a na środku listwy łączeniowe Wago + miejsce na przyszłość.

Czy ktoś z Was ćwiczył taki układ w szafie, że np. 2 górne rzędy zajęte są przez modułówkę (z możliwością klasycznego podejścia od tyłu, przykryte osłonami) a wszystko poniżej montowane na  płycie montażowej z korytami kablowymi? Bardzo zależy mi na tych korytach, abym mógł łatwo modyfikować układ. Może jest jakieś inne rozwiązanie o którego istnieniu nie jestem świadomy? Będę wdzięczny za radę.

Pozdrawiam,
Gradek

Strony: [1]